PM: Euro kiirem tulek on sõltumas alkoholist ja sigarettidest

22. märts 2006, 08:03

Et Eesti võiks kiiremini liituda euroga, teeb rahandusminister Aivar Sõerd ettepaneku lükata vähemalt aasta võrra edasi alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõus.

Ettepaneku 1. juuliks kavandatud alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmine vähemalt aasta võrra edasi lükata teeb Sõerd 30. märtsil valitsuse kabinetinõupidamisel. See aitaks alandada tarbijahindade kasvutempot järgmiseks aastaks euroga liitumiseks vajaliku tasemeni, kirjutab Postimees.

Rahandusministeeriumi uus majandusprognoos näitab, et suure tõenäosusega jääb Eestil euroga liitumiseks seatud inflatsiooninõue tänavu täitmata, ning seega ei lähe Eesti eurole üle 2007. aasta 1. jaanuarist.

Minister Sõerdi sõnul oleks võimalik eurokriteerium täita järgmise aasta teises kvartalis, juhul kui alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõus edasi lükatakse. Ministeeriumi arvestuste järgi võiks see samm kahandada aasta keskmist inflatsiooninäitu kuni 0,5 protsendipunkti võrra.

Peaminister Andrus Ansip on välistanud võimaluse, et Eesti hakkaks inflatsiooni alandamiseks rakendama ajutisi ja kunstlikke riiklikke meetmeid, nagu näiteks käibemaksumäära alandamine.

Seega on kavandatud aktsiisitõusude edasilükkamine pea ainuvõimalik riigipoolne meede, mis võiks soodsate arengute korral kindlustada eurokriteeriumi täitmise järgmisel aastal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing