Kitšilikult ilus ja šokeerivalt võigas väljapanek

Tiina Kolk 24. märts 2006, 00:00

Tartu kunstimuuseumi viltuses majas toob skulptoritest kunstnikepaar Paul ja Anne Daniela Rodgers taas oma näitusele lavastuslikke installatsioone, milles kitšilik ilu ja šokeeriv võikus on omavahel läbipõimunud inimlikkuses ja vägivallas, seksis ja geneetikas, üksinduses ja ühiskonnas. Nende (kohati ehk liigagi hea maitse ja eetika piire kompav) looming ei suuda kedagi ükskõikseks jätta.

Rodgersite esitatu on pilkupüüdev, kommenteerib kuraator Reeli Kõiv.

"Musta seina sees olevates valgustatud kastides avaneb vaatajale lummav kolmemõõtmeline maailm, kus jutustatakse lugusid. Värvikas ja esmapilgul lõbusas võtmes esitatu on kui nägemus ruumiliseks muutunud maalikunstist - ümbritsetud kaunite raamidega, nagu kunstiajalooks saanud väärtustatud kunst. Lähivaatlusel illusioon puruneb ning muinasjutust saab košmaar. Rohked sümbolid: südamed, roosid, inglid, ristid, ja tekkivad seosed ründavad vaataja teadvust," nendib ta.

Kärbes - kristlikus sümboolikas patu sümbol - on eksponeeritud mitmetähenduslikus luubisuurenduses - lunastaja või kurjategijana? Kolgata risti all, tema poole roomamas konn - maise naudinguhimu kehastus kristlikus sümboolikas. Elusad kärbsed lendlemas ümber esmapilgul ahvatleva, lähivaatlusel eemaletõukava ja mittesöödava libatordi. Igaveses ringlemises mõttetult pöörlev karussell, korduv kujund kunstnike loomingus - pardal kahtlaste kommetega seltskond - on kõike muud kui lõbus laste atraktsioon.

Atraktsiooni põhimõttel "töötab" ka mitmete näituste staar (installatsioon "Oma lugu") - klassikalises Veenuse poosis lebasklev siganaine. Kui libistada pilusse münt, süttivad akent ääristavad lambid, võimaldades mõne hetke jooksul elukat lähemalt silmitseda, tutvustab kuraator väljapanekut. "Rodgersid moraliseerivad oma intellektuaalsel moel inimkonna üldise pahelisuse teemadel nagu Hieronymus Bosch pooltuhat aastat enne neid, lahates tänase päeva eetilisi probleeme."

Paul ja Anne Daniela Rodgersi loominguline koostöö sai alguse 2002. aastal.

Briti päritolu Paul Rodgers on alates 1995. aastast aktiivselt osalenud Eesti kunstielus, esinenud näitustel ja organiseerinud kaasaja kunsti festivale.

Eesti-leedu juurtega Anne Daniela Rodgers (varem AD, Anne Daniela Saaliste) tegutses aastatel 1998-2001 koos Laurentsiusega (Lauri Sillakuga).

Nende teosed tõstatavad ikka ja jälle küsimusi inimeseks olemise kohta, mis on meile lubatud, mis mitte, kuhu inimkond oma tegevusega välja jõuab?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:38
Otsi:

Ava täpsem otsing