Tallinna kesklinn kallines kolmandiku võrra

27. märts 2006, 00:00

Tallinna kesklinna korterite hinnatõus oli 2005. aastal ligikaudu 35%, jaotudes siiski äärelinna korteritega võrreldes ühtlasemalt kogu aasta peale, keskmiselt 6-10% kvartalis.

Kesklinna hinnatõusu mootoriks oli eelkõige uute korterite kiire kallinemine. Ehkki uute korterelamute osakaal kesklinnas pole kuigi märkimisväärne, on nende mõju üllatavalt suur. Kesklinnas kortermajade ehitamiseks sobilike krunte küll leidub, kuid detailplaneeringute tegemine võtab väga kaua aega, mis veabki uute korterite hindu jõudsalt ülespoole. Tihenevast konkurentsist hoolimata on uute korterite hinnatrend tõusev, mis kandub osaliselt ka vanemate elamispindade turule.

Uute korterite hinnatõus on toimunud peamiselt ehitushindade kallinemise, kruntide hinnatõusu ning keskmisest jõukamale ostjategrupile suunatud projektide rohkuse tõttu. See ja ka uute arendusprojektide vähenemine kesklinnas soosib möödunud aastate jooksul suure hinnatõusu läbinud kesklinna elamispindade hinnatõusu ka edaspidi, ilmselt küll mitte 2005. aasta hinnatõusuga võrreldavas tempos. Hinnatõusuks võib prognoosida 10-15% aastas.

Kesklinnas on asukoha järel määrava tähtsusega pigem hoone, kus korter paikneb, mitte niivõrd eluruumi seisukord. Nõudlus hinnatava piirkonna korterite suhtes on Tallinna kinnisvaraturul suur.

Pikemas perspektiivis hoiab kesklinna korterite hindu tõusujoones vaba maa vähenemine, mille tõttu maa hind tõuseb.

Seetõttu ei saa kesklinna piirkonda väga palju elamispinda juurde tekkida. Nõudlik ja jõukam klient on nõus maksma kõrgemat hinda erilahenduste eest, mida pakuvad just kesklinna vanemad majad, mida aga ei paku äärelinna tüüpkorterid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing