Pühapäev 11. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kalevi juht tõrjub müügijutte

Annika Matson 29. märts 2006, 00:00

Kruuda kinnitas, et läbirääkimisi Kalevi müügi üle hetkel ühegi firmaga ei käi.

Seekord on siiski võimaliku ostjana välja pakutud Rootsi magusatootjat Cloetta Fazerit.

Millisena Te näete Kalevit viie aasta pärast?

Viie aasta pärast näen Kalevit veel Eesti firmana ja mitte mõne välismaise firma osana.

Teil ei ole siis kavas Kalevit maha müüa?

Hetkel müügiläbirääkimisi ei peeta.

Kas Te põhimõtteliselt ei müü Kalevit või kõik sõltub hinnast?

Elus võib kõike ette tulla. Ma arvatavasti täna enam ei ütleks, et kui keegi annab miljard dollarit, et ma siis ka ei müü.

On Rootsi magusatootja Cloetta Fazer Kalevile kunagi pakkumise teinud?

Ei ole. Ma olen teistele magusatootjatele vahel öelnud, kui ülevõtmised on teemaks tulnud, et hästi, tehke pakkumine, saaks ka ise ennast vaadata, et mis firma väärt on, aga keegi pole konkreetset pakkumist teinud.

Kuidas Kalev ennast siis vee peal hoiab, kui kinnisvaraäri otsa saab?

Kinnisvaraäri on hea äri. Miks ta peaks otsa saama?

Kas Teie strateegia erinevaid firmasid kokku osta on end õigustanud?

Vilma ja Järle olid väga õiged ostud. Paide puhul ootame, et kasumlikkuse krõps käiks õige pea. Me töötame jätkuvalt eksporditurgudele minemise nimel.

Kalevi Põrguvälja tehas kasutab hetkel kogu tootmisvõimsusest 30%. Kas poleks parem mõne suure magusatootjaga koostööd teha?

Neid olekseid võib lõputult välja käia. Meil on tööl suur hulk oma ala spetsialiste, kes pidevalt tegelevad eksporditurgude otsimisega. Venemaalt saime kommikarbile Flirt just suure tellimuse.

Millal saabub selgus suhkrutrahvi maksmise osas?

Hetkel on suhkrutrahvi osas Kalevi ja maksuameti arvamus. Üldise tõe saamiseks pöördusime kohtu poole. Eesti kohtusüsteem on aga aeglane. Kalevi jaoks ei saabu selgus enne viit aastat. Eesti riik peab juba selle aasta lõpuks tasuma Euroopa Liidule oma 715 miljoni kroonisest suhkrutrahvist esimese neljandiku ehk 180 miljonit krooni.

Mis Te arvate sellest, kuidas Kalevi aktsia hind on käitunud Tallinna börsil?

Kalevi aktsia on peamiselt investeerimisfondide meelevallas. Me tegime börsile järelepärimise, miks Kalevi aktsia hind tõusis oluliselt detsembri lõpus. Detsembris kergitasid investeerimisfondid aktsia hinna 23 krooni peale ja jaanuaris kukutasid tagasi. Investeerimisfondidel on vaja aasta lõpuks saada oma näitajad korda, et nad ise miinusesse ei jääks. Nii nende aktsiatega mängitakse.

Milline on Teie sõnum Kalevi väikeaktsionärile?

Minu ajal on kõrgeim aktsia hind olnud 28 krooni, mis vana hinna järgi oleks 84 krooni. Kui läksin 2000. aastal juhatajaks, oli aktsia hind 7 krooni. Täpselt 12 korda on alates 2000. aasta märtsist aktsia hind tõusnud ajani 2005 september. Enne, kui investorite liit meid kaitsepolitseisse kaebas. Kui lasete peast läbi käia teised Tallinna börsi firmad, siis, milline firma on veel sarnast tootlust pakkunud?

Loo autor omab Kalevi aktsiaid.

Rootsi panga Handelsbanken analüütik Anders Hansson, kes analüüsib Rootsi kontserni Cloetta Fazer, ütles, et Cloetta Fazer otsib sobivaid ülevõtukandidaate. "Tean, et Cloetta Fazer on sobivaid ülevõtukandidaate otsinud viimased viis aastat ning nad on huvitatud uutest arengutest. Lisaks on neil ka üsna suur hulk vaba raha, umbes miljard Rootsi krooni," kommenteeris Hansson. Miljard Rootsi krooni on umbes 1,7 miljardit Eesti krooni. Kalevi turuväärtus on 417,8 miljonit krooni.

Intervjuus Äripäevale vihjas Hansson Cloetta Fazeri negatiivsele kogemusele Ida-Euroopa turul Poolas.

Rootsi kontserni Poola äri ei käivitunud nii, nagu loodeti, ja turult tuli väljuda kahjumiga ning loobuda seal toomisest. "Spekulatsioonihuvist Kalevi vastu pole ma Rootsi poolelt kuulnud. Eesti on muidugi teine turg, aga arvan, et Cloetta Fazer eelistab üle võtta mõne Lääne-Euroopa firma, nad on huvi tundnud ühe Hollandi magusatootja vastu," märkis Hansson.

"Nad mõtlevad kindlasti kaks korda enne, kui ostavad ettevõtte Eestist, kuna nad said oma vitsad kätte Poola turul," ütles Hansson. Cloetta Fazer on aktiivne ka Peterburi turul.

"Kontserni eesmärk on olla suurim Põhjamaade magusafirma," ütles Äripäevale Cloetta Fazeri juht Karsten Slotte. Küsimusele, kas ka Eesti kuulub Põhjala riikide hulka, Slotte selget vastust ei andnud.

Müük Venemaale annab vähem kui protsendi firma kogukäibest. "Venemaa pole meile tähtis turg, isegi Eesti on meile suurem turg," ütles Slotte.

Tulevikus tehtavaid võimalikke ülevõtmisi firma juht kommenteerida ei soovinud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:52
Otsi:

Ava täpsem otsing