Tondilossid kaovad...

Teet Reier 29. märts 2006, 00:00

Võtsime teekonna ette täpselt samas järjekorras kui aastapäevad tagasi. Rongiinimesena on mul olnud selle aja jooksul mahti jälgida, mis toimub Männikul ASi Silikaat tootmishoonete ja Liiva jaama taguste kunagiste kaubaladude juures.

Toona olid Männikul lammutustööd pooleli, tänaseks on kunagiste võimsate hoonete asemel vaid lage, lumega kaetud tühi väli, kus ruumi nii paari jalgpalliväljaku tarbeks. Vaid platsi vasakus servas lõpetavad töömehed uhiuut plekist laohoonet.

Männiku oli ka hea näide sellest, kui kiirelt võimaldab tänapäeva tehnika saada jagu betooni ja rauda pungil täis ehituskonstruktsioonidest. Iga nädalaga kasvasid purustatud kivimaterjali kuhil ja vanarauahunnik aina suuremaks. Ainuüksi viimast oli seal arvatavalt sadu tonne.

Liiva kaubaladude hoone püsis aasta tagasi küll vapralt püsti, kuid oli oma avatuse tõttu kujunenud ohtlikuks mängupaigaks lastele ja kohaks, kuhu oma olmejäätmed tarida. Õnneks ei antud sellelegi ehitisele pikka püsi. Ühel heal päeval olid buldooserid ja kopad kohal ning vilgas ehitustöö läks lahti. Tänaseks on hoone hoopis uue ja tänapäevase välisilme saanud, selle tagant ei kujuta enam ettegi aukliku silikaatvoodriga hoonet.

Kuigi ehitustööd majas veel käivad, toimetab valmis osas elektroonika maaletooja GNT Eesti kontor ja logistikaladu.

Edasi võtame kursi Mustamäele, Sütiste teele, kus aasta tagasi oli alustatud suure paneelmonstrumi ümberehitamist kontorihooneks. Kuigi ehitusplatsil valitseb vaikus, on võrreldes mullusega lisandunud hoonele uusi fassaadidetaile ja aknavad on väiksemaks ehitatud ning aknad ette saanud. Kiletatud tellingud lubavad aimata, et korrastatakse ja viimistletakse ka välisilmet. ERI kinnisvara silt hoone juures lubab äri- ja kontorihoone valmimist veel sel aastal.

Siit jõuame Kopli poolsaare tagumisse otsa, kus asus Tarbeklaasi kunagine tühjana seisnud tootmistsehh. Kui eelmisel aastal õnnestus hoonet pildistaval fotograafil segada parasjagu mingi solgi sissejoomisega ametis olnud kodutuid, siis sel aastal seda enam teha ei õnnestu. Oh imet, sellestki hoonest on järel vaid aiaga piiratud rusuhunnik, ekskavaator uhkelt tipus troonimas.

Kunagise Tallinna soojuselektrijaama hoone jätame vahele, sest seda pole vanade tööstushoonete arendajad veel korterite ehitamiseks omandada suutnud. Massiivset korstent vaadates võib kujutleda, milline vaade sealt merele avaneb.

Alles on ka Roter-manni kvartali varemed, aga vaadet sellele kesklinna nukrale ilule hakkab varjutama KPG ehituse rajatava ärihoone vundamendiauku ümbritsev kraanaderivi. Samuti on kadunud Londoni taksoga märgitud kasiinotähis, mille juurest aasta tagasi pilte klõpsitud sai.

Fotod: Indrek Susi

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing