Viru Õlu tahab Eesti turuliidritele valusamalt kandadele astuda

Lauri Matsulevit? 29. märts 2006, 00:00

Praegu enda hinnangul 10-12 protsendist turuosa omavat õlletehast hetkeseis ei rahulda.

"Ilmselgelt soovib tarbija suuremat valikut erinevatelt tootjatelt, sest pikapeale inimene väsib ühest tootest ning otsitakse uusi maitseelamusi," usub Viru Õlle juht Ott Licht. Ta meenutas, et kui A.Le Coq tuli turule ja Saku Õlletehas kaotas oma turuosa, siis ei hakanud viimane mitte halvemat õlut tegema, vaid inimesed tahtsid vaheldust. "Ja vaheldusesoove on veel küll ja küll tulemas," usub Licht.

Konkurent Saku on prognoosinud, et õlleturu mahtude kasv sel aastal enam nii tempokalt ei jätku. Ent see ei ole takistuseks - turgu saab võita ka teiste arvelt.

"Arvan, et Eestis on ruumi veel vähemalt kahele-kolmele suuremale tegijale, praegused suured hakkavad siis oma turuosa kaotama," nentis Licht. Ta lisas, et näiteks Lätis on 15 õlletehast, neist enamus paariprotsendiste turuosadega. Et aga Eestis on kahe tegija käes ligi 90 protsenti õlleturust, on Lichti meelest tarbija jaoks halb.

Nagu Saku või Tartu õlletehaste puhul, on investoril võimalik ka Viru edukusest või ebaõnnestumisest osa saada, sest emafirma Harboe aktsia kaupleb Kopenhaageni börsil. Tõsi, Viru osa Harboe käibes on küllalt väike. Kontserni käibest teeb Viru 4%. Emafirma alla kuulub veel 4 suurt üksust. Õlletehased on Saksamaal ja Taanis. Samuti on Taanis üks lihakombinaat.

"Üle päeva jälgin Harboe aktsia hinda kindlasti, kuna on endalgi plaanis neid soetada," rääkis Licht.

Harboe, mille tuntuim kaubamärk ja ekspordiartikkel on Bear Beer, ostis endise kolhoosi õlletehase Rakveres 1992. aastal. Eelmisel aastal oli firma käive 141 miljonit krooni, 10% sellest läks ekspordiks. Peamised eksporditurud on Läti ja Leedu. Mittealkohoolseid jooke müüakse ka Saksamaale, Rootsi ja Taani. Tehas annab praegu tööd 85 inimesele, suvekuudel kasvab tööliste arv üle saja.

Viru Õlle juht Ott Licht, kes enne töötas gaasifirmas AGA, tuli Viru Õlut juhtima selle aasta alguses. "14 aastat juba ühte ametit peetud," rääkis ta. "Nüüd tuli niivõrd huvitav teemavahetus."

Selle aasta aprillis lõppeva majandusaastaga ilmselt üle nulli ei jõua, kuna perioodi jääb palju ümberkorraldusi. "Aga järgmisel majandusaastal tahame juba kasuminumbreid näidata," lubas Licht.

Taani 6400 elanikuga väikelinnake Sk¿lsk¸r on rahvusvahelise, 3,7 miljardi Eesti kroonise aastakäibega börsil oleva pereettevõtte asukoht. Perekond Griesede ettevõtte juured ulatuvad 1883. aastasse, börsile minekuks kulus asutamisest üle saja aasta. Börsile jõudis ettevõte 1989. aastal, aktsionäre on 2900.

Huvitav on see, et ettevõtte üle otsustamine jäi perekonna ja selle lähikondlaste kätte. See on õnnestunud tänu paljukirutud eriliigilistele aktsiatele. Nii A- kui B-aktsiate nominaalväärtus on võrdne, kuid A-aktsia annab omanikule 10 häält, B-aktsia ühe hääle. Börsil on kaubeldavad B-aktsiad, kuid Griesede perekond kontrollib A-aktsiate abil 52,8% häältest.

2002. aastal võis aktsia soetada 50 Taani krooni eest, mullu augustis maksis aktsia parimatel aegadel 290 DKKd, aga sealt edasi on aktsia languses. Hetkeks kahtlustasin, et languse taga võib olla linnugripp, kuid pigem on süüdi majandustulemused. Linnugripi mõju õlletehasele pole üle pingutatud - lisaks õlletootmisele Taanis, Saksamaal ja Eestis kuulub ettevõttele Taanis lihatööstus, mille toodang valmib kalkunilihast. Lihatööstus andis grupi käibest 14% ja puhaskasumist 5,1%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing