Korralik piirdeaed on majale visiitkaardiks

Teet Reier 03. aprill 2006, 00:00

Majaehitamise tuhinas juhtub tihti, et aiaehitamine taandub teisejärguliste tööde nimistusse ja unustatakse, et aed peaks moodustama majaga ühtse terviku. Sageli arvatakse, et kui suuremad tööd tehtud, eks jõuab siis sedagi teha. Tegelikult tasuks sobivad aialahendused arhitekti või aiaehitajaga juba varakult läbi arutada.

Kuuendat aastat moodulaedade detaile tootva ja paigaldava firma Eritex juhataja Raivo Kokseri sõnul on inimesi, kes juba varakult hakkavad muretsema selle pärast, et koos eramu valmimisega ümbritseks seda ka hoonega kokku sobiv piirdeaed.

"Selline tellija alustab hindade ja võimaluste uurimist juba talvel," selgitab ta. "Ja õigesti teeb. Siis kui kevad käes, on aiategijatel ka kibedad tööpäevad alanud ja lootust veel vabu töömehi leida suhteliselt napp."

Samuti tasub pikema ajakuluga arvestada näiteks juhul, kui soovitakse selliseid poste, mida tootevalikus pole.

"Siis on tarvilik valmistada vorm, mis võib maksta olenevalt keerukusest 4000-5000 krooni, see oleks aga tasuv, kui kavandatakse poste või moodulelemente vormida suuremas koguses, paari posti jaoks vormi valmistamine võib hinna ülemääraselt kõrgeks ajada," lisab Kokser.

Tema sõnul peegeldab piirdeaed paljuski majaomaniku maitset ja võimalusi. "Tasub arvestada, et kiirelt paigaldatava, 30-40 m pikkuse elementidest aia saab paika keskmiselt kümne päeva ja 35 000 - 45 000 krooniga." Keskmiseks meetrihinnaks võib arvestada 1500 krooni, aga sõltuvalt materjalist, tellija soovidest ja töö keerukusest võib see olla odavam või märgatavalt kallim.

"Kui võrrelda autot ja aeda, on elementidest aed korraliku keskklassi masina tasemel," nendib Kokser. "Tegemist ju puhta käsitööga, sest just nii valmivad pressbetoonist postid ja soklid. Selline betoon on erinevalt valubetoonist poorne ja laseb niiskuse endast läbi, mitte ei kogu seda. See välistab ka võimalikud talvised külmakahjustused."

Samuti on Kokseri sõnul võimalik sobivad aiadetailid osta eraldi ja paigaldada need omal jõul. "Midagi keerulist seal pole, paigaldusjuhendi võib huviline kaasa saada."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing