Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Võitis parim (loe: ette välja valitud) pakkumine

ÄP 03. aprill 2006, 00:00

Juba ammu enam ei valva Tallinna üle Vana Toomas. Ei, kallid kaaskodanikud, Tallinna üle valvab turvafirma Falck.

Äripäeva meelest sülitas Tallinna linnavalitsus riigihangete mõttele - leida ausal teel parim pakkuja. Falck oli parkimiskonkursi võitja juba riigihanke väljakuulutamise hetkest.

Esimene katse pealinna parkimiskorraldust Falcki kätte mängida seisnes tavalises võttes koostada hanke tingimused nii, et neile vastaks vaid üks pakkuja. Nõuti lihtsalt seda, et pakkuja käive parkimisteenusest oleks kõigil viimasel kolmel aastal vähemalt 12 miljonit krooni. Ehk teistel paluti mitte tülitada.

Konkurendid kaebasid asja riigihangete ametisse ja said esimeses ringis ka õiguse. Hange sai ka tegelikkuses rahvusvaheliseks ja muudeti nõudeid võimalikele allhankijatele. Samuti langetati käibelatti.

Konkursi võitis aga ikka Falck. Ja kui rahulolematud konkurendid nüüd juhtisid tähelepanu sellele, et võitja poleks pidanud reeglite kohaselt üldse kvalifitseeruma ning pakkumised polnud võrreldavad, siis riigihangete amet neid enam ei aidanud. Linnavalitsus oli nimelt vahepeal avastanud, et tegemist ei ole mitte tsiviilõigusliku, vaid halduslepinguga. Ehk teisisõnu - pole riigihangete ameti asi seda kommenteerida. Amet tõmbaski saba jalge vahele ja tunnistas, et on tegelenud valdkonnaga, mis ei kuulu tema võimupiiridesse.

22. märtsi pressiteates märgib Tallinna Transpordiameti jurist Talvo Rüütelmaa õilsalt: "Kuigi ilmnes, et riigihangete amet arutas vaidlustusi õigusvastaselt, oli sellest igati kasu, sest arutamise käigus said kõrvaldatud kõik vaieldavad puudused." Seega - linnavalitsus tänab konkurente ja riigihangete ametit tehtud töö eest, kuid enam ta nende teenuseid ei vaja.

Siiski küsib Äripäev, miks lugupeetud jurist kasutab sõna "ilmnes". Kas siis, kui eelmise aasta lõpul ja selle alguses hanke üle vaieldi, ei tuldud selle peale, et halduskoostöö seadusest tulenevalt ei saakski seda teha? Ilmselt mitte. Oli ju linnavalitsus ise kutsunud rahulolematuid üles esitama kaebusi just riigihangete ametile. Kuid kui konkurendid ei jätnud jonni, tuli otsida uusi nüansse meie palju võimalusi pakkuvates seadustes. Lõpuks läks siiski kõik hästi. "Kolm pakkujat tagasid konkurentsi, mis andis linnale võimaluse valida parimad tingimused ja välismaise pakkuja osalemine kinnitas pakkumise kordaminekut ka rahvusvahelisel pakkumistasandil," rõõmustas riigihanke hindamiskomisjoni esimees Tiit Siimon jaanuarikuises pressiteates.

Ning ongi selleks korraks mureta - nüüd kontrollib Falck Tallinnas taas parkimist 2011. aastani. Mullu teenis turvafirma selle töö eest 11,5 miljonit krooni, lepingu lõppemise ajaks oodatakse parkimiskäive kasvamist vähemalt 40% võrra.

Võib-olla viie aasta pärast õnnestub ka teistel jalg ukse vahele saada? Vaevalt. On ju 2011. aastal kultuuripealinna tiitlit kandval Tallinnal siis muidki muresid, tuleb leida kiirelt usaldusväärne partner. Ning tänavune võitja on siis veel kogenum ja paremate majandusnäitajatega. Nii et mis me siis ikka ootame, paneme juba ka Tallinna Raekoja masti Falcki kotka.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing