Schröderi tegevus ärritab Saksa avalikkust

Tõnis Arnover 04. aprill 2006, 00:00

Gerhard Schröder asus läinud neljapäeval Moskvas ametlikult Läänemere kaudu Saksamaale rajatava gaasijuhtmefirma järelevalvenõukogu esimehe kohale, kus tema aastapalk on 3,9 miljonit krooni. Püüdes pareerida selle koha vastuvõtmisega seotud teravat kriitikat, ütles ta pressikonverentsil: "Kriitika on täiesti väär. See projekt on Saksamaa energiaga varustamise seisukohalt tohutu tähtsusega. Ükskõik missugune Saksa valitsus oleks seda toetanud."

Schröderi tegevuse ja gaasijuhtmetehingu arvustamine sai Saksamaal just samal ajal uut hoogu. Nimelt saatis Saksamaa rahandusministeerium päev pärast seda parlamendi eelarvekomiteele kirja, kus palutakse uurida Schröderi valitsuse üht viimast tehingut. Eelmise aasta 24. oktoobril, kui Gerhard Schröderi juhitud sotsiaaldemokraadid olid kaotanud valimised ja valmistusid kuu aja pärast võimu loovutama, oli valitsus andnud Gazpromile gaasijuhtme ehitamiseks ligi miljardi euro suuruse laenugarantii. Ja mõni nädal hiljem, 9. detsembril, oli Schröder vastu võtnud Gazpromi pakutud koha.

Nädalavahetusel Saksa televisioonis kõnelnud Schröder väitis, et kantslerina ei teadnud ta niisuguse laenugarantii olemasolust. Tema sõnul oli Gazprom talle kinnitanud, et ei vaja gaasijuhtme ehitamiseks laenu.

"See tehing lehkab tugevasti," kuulutas Saksa Vaba Demokraatliku Partei esimees Guido Westerwelle.

"Kui Schröderil on järel veel mingitki austust enese vastu, peaks ta kohe gaasikonsortsiumi järelevalvenõukogu juhi kohalt tagasi astuma," ütles roheliste partei liider Reinhard Bütikofer.

Sel nädalal hakkab Saksa parlamendi eelarvekomitee uurima tagatist, mille Saksa valitsus on andnud Saksa pangakonsortsiumi kuni miljardieurosele laenule. Valitsusallikate põhjal pole seni selge, kas komiteel on üldse volitusi seda garantiid tühistada.

Praegune Saksamaa majandusminister Wolfgang Clement õigustas valitsuse antud laenutagatist. "See tagatis anti põhjusel, et gaasijuhtmeprojekt on Saksamaale erakordselt tähtis. Sellel pole Schröderiga mingit pistmist," ütles ta.

Kohe, kui asi avalikuks tuli, tegi ka Venemaa Gazprom avalduse. Selles öeldakse, et Gazprom on lükanud Saksa valitsuse laenuettepaneku tagasi ja finantseerib ise juhtme esimese järgu ehitamist, mis hõlmab torujuhtme maapealset osa.

Põhja-Euroopa gaasijuhtme projekt hõlmab Viiburist läbi Läänemere Saksamaale Greifswaldi kulgeva gaasijuhtme ehitamist, mille maksumuseks hinnatakse viis miljardit eurot.

Selle 2010. aastal valmiva gaasijuhtme aastavõimsuseks on algul planeeritud 27,5 miljardit ja kolme aasta pärast 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. See katab ca 10% ELi gaasivajadusest.

Projekti osanikud on Vene Gazprom 51 protsendiga ning Saksa kontsernid E.ON ja BASF võrdselt 24,5 protsendiga.

Uus gaasijuhe möödub Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast, kes on sel puhul nii Euroopa Komisjonile kui Saksamaale protesti avaldanud. Saksamaa kantsler Angela Merkel on Poolale lubanud, et nende riikide huve püütakse arvestada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing