Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Äripäev ei otsi prognoosidega laustõde

Raivo Sormunen 05. aprill 2006, 00:00

Prognoosimist peetakse tänamatuks ametiks, kuid ilma selleta ei saa. Enamikku inimestest huvitab ikka küsimus, mida võiks tulevik mulle (meile) tuua. Seda, mis eilne päev meile pakkus, teame me kõik, kuid edasiviivat jõudu sel ei ole. Samad reeglid kehtivad ka väärtpaberiturgudel. Investorid soovivad alati teada, kuidas võiks ühe või teise ettevõtte väärtpaber tulevikus käituda. Tuleb ju tunnistada, et toimunud väärtpaberi liikumised meid rikkaks ei tee.

Kust siis leida 100protsendilist tõde tuleviku kohta? Ega olegi võimalik. Kuid otsustama peab ja valikuid langetada tuleb. Investeerimisel kasutatakse sobiva tulemi leidmiseks küll nõustajate, analüütikute, sõprade või siis iseenda kainet talupojalikku mõistust. Või siis otsustakse koondarvamuse põhjal.

Sellest tulenevalt jätkab Äripäeva börsitoimetus aktsiasoovituste andmist. Me ei soovi oma arvamusega võistelda professionaalsete analüütikutega, küll aga lähtume põhimõttest, et arvamuste paljusus on pigem pluss kui miinus. Ehkki alljärgnev tabel väljendab Äripäeva börsitoimetuse koondarvamust, oleme meiegi erinevad. Konsensust me kõigi soovituste puhul kindlasti ei saavuta.

Oma hinnangu andmisel pole me jalgratast hakanud leiutama. Oleme soovituste andmisel võtnud eeskuju Soome investeerimisgurust Seppo Saariost, kes aastatel 2000 kuni 2005 andis www.porssisaatio.fi koduleheküljel iga kvartal oma hinnangu umbes 120 Soome börsiettevõtte kohta.

Mingeid keerulisi näitajaid aktsiate hindamisel kasutatud ei ole. Suurem rõhk on traditsioonilistel kasumi-, käibe- ja dividendide kasvudel ja nende prognoosidel. Arvesse on võetud ka aktsia liikumistrendi, kuna turuga pole mõtet vaielda. Seetõttu võib iga kuu tulla ette ka soovituste muutmisi.

Oma hinnangu oleme andnud 20 ettevõttele, mis võiks kohalikke investoreid enim paeluda. Selleks otsustasime visata soovituste tabelist välja mitme USA suurfirma (Intel, McDonald's, Coca-Cola) aktsiad, mille kohta arvamusi niigi palju.

Tabelisse oleme aga lisanud hiljuti börsile tulnud Tallinna Vee ja Tallinki ning viimastel aastatel enam väikeinvestorite tähelepanu võitnud Harju Elektri ja Baltika. Ka naftasektor (ExxonMobil) ja jätkuvalt populaarne Google said uude nimekirja pandud.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing