Kellele kuulub Marilyn Monroe?

Harry Tuul 13. aprill 2006, 00:00

Marilyn Monroe, pärisnimega Norma Jeane Mortenson, lahkus maapealsest maailmast 44 aasta eest, kuid tema nimi müüb endiselt hästi. Marilyni nägu ehib kõike, alates T-särkidest ja postritest kuni kohvitasside ja võtmehoidjateni. Alles 1999. aastal müüdi oksjonil Marilynile kuulunud esemeid kokku 13,4 miljoni dollari ehk 174 miljoni krooni eest. Sealhulgas kleit, milles Marilyn laulis kurikuulsa sünnipäevalaulu "Happy Birthday Mister President" toonasele USA presidendile John F. Kennedyle 1962. aastal, maksis 1,26 miljonit dollarit ehk 16,3 miljonit krooni.

Praegu käib Indiana kohtus vaidlus Anna Strasbergi ja nelja fotograafi perekondade vahel. Asi selles, et USAs kaitseb autoriõigusi föderaalseadus, kuid avaldamis- ehk ise enda (nime, pildi vms), ja mitte loomingu, õigused on igas osariigis reguleeritud isemoodi. Nii kaitstakse Californias kuulsuse nime ja välimust ka pärast surma, samas kui New York keeldub seda tunnistamast.

Seetõttu ongi muutunud oluliseks, kes on Marilyn: kas sünnikoha järgi californialanna või viimase kodukoha järgi newyorklanna. Huvitav on, et kumbki oma õigusi nõudev pool ei oma mingisugust sugulassidet Marilyniga. Anna Strasberg, osav ja andekas äridaam, oli Marilyni näitlemisõpetaja Lee Strasbergi abikaasa, kellele lastetu ja abikaasatu filmistaar jättis enamiku oma pärandist. Vastaspoolt esindavad aga fotograafide pered, kes pildistasid Marilyni ja on müünud tema fotosid.

"Meie jaoks on see natuke võõras," rääkis kultuuriministeeriumi autoriõiguste spetsialist Toomas Seppel. Tõenäoliselt läheks juhtum autoriõiguse alla ning kõik õigused kuuluks teose autorile ehk fotograafile.

Eksperdid hindavad Marilyni väärtuselt teiseks brändiks pärast jänkide suurimat lemmikut rokistaari Elvis Presleyd.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing