Uued kaevandused, kõrgemad hinnad

Romet Kreek 13. aprill 2006, 00:00

Kõrged metallihinnad ahvatlevad kaevandamist laiendama, kuid uute kaevanduste rajamine on väga kulukas.

Maailma kolm suurimat kaevanduskompaniid BHP, Rio Tinto ja Anglo American kavatsevad kulutada kaevandustele ja naftaväljadele 27 mld dollarit, käimaks kaasas Hiina nõudlusega.

Kuid Merrill Lynchi analüütikud leiavad, et kuigi metallihinnad on tõusnud mitmekümne aasta kõrgeimale tasemele, on need ikka liiga madalad, et õigustada kulutusi uute kaevanduste rajamiseks.

Kaevandajate kulud on viimasel kolmel aastal tõusnud 30 protsenti, kuna kaevandused võistlevad kaevurite, kaevandustehnika ja tooraine pärast.

"Viimase kahe aasta jooksul on suurem osa tööstusmetallide tootjatest teatanud märkimisväärselt kasvanud tootmiskuludest ühiku kohta," kirjutasid Merrill Lynchi analüütikud Sydneyst. "Me usume, et kõrgem kulubaas on mõjutanud miinimumhindu, millest alates uued kaevandused saavad avamiseks heakskiidu. See peaks aga pikaajaliselt põhjustama kõrgemaid hindu."

Merrill Lynchi analüütikute prognooside kohaselt peaks 2009. aastaks vase nominaalhind tõusma 20% (1,05 dollarile naelast), plii hind 54% (0,38 dollarile naelast), tsingi hind 30% (0,63 dollarile naelast), nikli hind 23% (4,32 dollarile naelast) ja alumiiniumi hind 15% (0,84 dollarile naelast).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing