Pühapäev 11. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Viiruseid tõrjuvad ka tasuta reaalajaskannerid

Viljar Pallo 18. aprill 2006, 00:00

Arvuti käitub juba tükk aega imelikult ja ei soovi teie korraldustele alluda. Kõlab nagu tegemist oleks arvutiviirusega, kuid kahjuks olete arvutiturvalisuse koha pealt kokku hoidnud ning viirusetõrjeprogrammi omamisest loobunud. Viirusetõrje tarkvara on loomulikult viimane asi, mille pealt tuleks tänapäeval arvutit kasutades kokku hoida, kuid vahel juhtub sedagi.

Kui taoline stsenaarium käib teie kohta, tuleks viiruste tuvastamiseks kasutada alternatiivseid meetodeid, millest üks lihtsamaid on reaalajas töötavad viiruseskannerid, mille kasutamise eest ei pea sentigi maksma. Neid tuleks aga kasutada ainult viimase hädaabinõuna, sest pidevat kaitset viiruste eest need pakkuda ei suuda.

Reaalajaskannereid pakub enamik suurematest viirusetõrjega tegelevatest firmadest. Kõigil neil on oma eripärad skaneerimise protsessi teostamisel. Suurem osa reaalajaskanneritest tegeleb ainult viiruste avastamisega, mitte nende eemaldamisega, seega saab neid kasutada kõigest oma kahtluste leevendamiseks.

Vaatamata sellele leidub päris laialdase valiku hulgas ka skannereid, mis suudavad viiruseid tõrjuda, kuid taolist lahendust ei saa primaarse viirusetõrje vahendina siiski ette kujutada.

Enamik skanneritest vajab töötamiseks Microsofti ActiveX tehnoloogiat, seega ärge ehmuge, kui teilt küsitakse luba arvutisse millegi installeerimiseks. Nende eeliseks tavaliste viiruseskannerite ees on asjaolu, et iga skaneerimise korral kasutatakse viimaseid definitsioonifaile, mis võib-olla pole tavalisse viiruseskannerisse veel jõudnudki.

Reaalajaskannerite puhul arvestage, et tootja võib teid pärast skaneerimist kostitada tasuliste viiruseskannerite reklaamidega.

Kaspersky Online Scanner

www.kaspersky.com/virusscanner

Efektiivne ja küllaltki kiire skanner, mis toetab ainult viiruste skaneerimist, kuid mitte nende eemaldamist. Lisaks muule skaneeritakse ka pakitud faile ning kasutatakse heuristilist analüüsi, kuid tuge nuhkvara, mälu ega arvuti buutsektorite skaneerimiseks programm ei oma.

Esmasel kasutamisel laetakse arvutisse installatsioonifailid ning seatakse programm automaatselt töökorda. Edasisel kasutamisel laetakse alla ainult uuendatud viiruste definitsioonifailid.

Mahuka tuvastatud viiruste andmebaasi tõttu sobib hästi oma installeeritud viirustõrjeprogrammi töökindluse kontrollimiseks, sest sageli võib reaalajaskanner avastada viiruseid, mida tavaline skanner ei leia.

Kui leiate arvutist kahtlase faili või saadetakse see teile e-kirjaga, mille suurus ei ületa ühte megabaiti, siis taoliseks juhuks on Kasperskyl pakkuda ka teine skanner. Kaspersky File Scanner on väga efektiivne ja kiire üksikute failide skaneerija. Samuti skaneeritakse pakitud faile, seega võib mitme faili üheaegseks skaneerimiseks failid ära pakkida.

McAfee Freescan

us.mcafee.com/root /mfs/default.asp

Freescan tuvastab viiruseid ja trooja hobuseid. Selleks kasutatakse nii heuristilist analüüsi kui ka pakitud failide skaneerimist.

Siiski piirdub programm ainult skaneerimisega, seega tuleb tuvastatud pahategelaste eemaldamiseks kasutada mõnd teist programmi.

Skanneri kasutamine on lihtne ning kasutajaliides kergesti arusaadav. Installeerimine ja edasine definitsioonifailide allalaadimine toimub sarnaselt teistele ActiveX-tehnoloogiat kasutavatele skanneritele. Kahjuks ei leia sellest programmi aga detailseid raporteid, mida nii mõnigi reaalajaskanner pärast skaneerimist pakub.

BitDefender Online Scanner

www.bitdefender.com/scan8/ie.html

See lihtsa kasutajaliidesega ja efektiivne reaalajaskanner võimaldab avastatud viiruseid ka eemaldada. Samuti skaneeritakse pakitud faile, mille tarbeks võetakse kasutusele ka heuristilise analüüsi meetod.

Installeerimine on automaatne ning enne skaneerimist on võimalik skanner oma äranägemise järgi seadistada. Samuti pakutakse võimalust skaneerimise katkestamiseks pausinupuga, mis on pikemate protsesside puhul heaks abimeheks.

Skaneerimise tulemusi näete detailses raportis. Samuti küsitakse teilt luba skaneeritud failide hulga ja võimalike viiruste alase info saatmiseks BitDefenderi laboritesse.

Trend Micro Housecall

housecall65.trendmicro.com/

Housecall on kindlasti üks kõige laialdasemate võimalustega reaalajaskanner. See toetab kolme erinevat operatsioonisüsteemi. Skannerit on võimalik rakenda kahel erineval viisil, kasutades ActiveX tehnoloogiat või Java VMi.

Programm tuvastab viiruseid, ussviiruseid, trooja hobuseid, nuhkvara ning potentsiaalseid turvaauke süsteemis, mille kõige kohta esitatakse skaneerimise lõpus detailne raport. Samuti võimaldab programm taoliste pahategelaste eemaldamist teie arvutist. Skaneerimine ise osutus aga testimise käigus probleemseks.

Esmalt rõõmustati mind Internet Exploreri veateatega ning järgmine kord prognoositi skaneerimise ajaks 5,5 tundi. Võrreldes teiste reaalajaskanneritega töötas Housecall hoopis aeglasemalt ning kui tõesti on soov viiruseid arvutist eemaldada, tuleks taoline skanner arvatavasti ööseks oma tööd tegema jätta.

Panda Activescan

www.pandasoftware.com/products/activescan.htm

Panda skaneerib viiruste, ussviiruste, trooja hobuste, nuhkvara ja üleüldiste turvaaukude olemasolu. Samuti ka pakitud faile, mis jäävad mõnel skanneril puutumata. Kõiki pahategelasi peale nuhkvara suudab programm ka eemaldada.

Skaneerimise alustuseks sisestage riigi nimi, e-posti aadress ja kasutaja tüüp. Lugege ka ekraani allosas oleva väikese kasti sisu, kus küsitakse luba teie e-posti aadressile reklaami saatmiseks. Skaneerimise alustamise nupp on suurelt esile toodud ja reklaami saatmise nõusolek on teie eest vaikeväärtusena kirja pandud, seega võivad tähelepanematule kasutajale reklaamlehed postkastis hiljem üllatusena tulla.

Sarnaselt Kasperskyga tuleb ka Panda puhul installatsioonifailid vaid kord alla laadida, edasi uuendatakse ainult definitsioonifaile. Kasutajaliides on keerulisevõitu ning kubiseb igal võimalusel reklaamist, millega kostitatakse teid ka veel peale skaneerimise lõppu.

Korraliku antiviiruse tarkvara puudumisel tuleb esimese sammuna siiski jalad alla võtta ja lähimasse arvutipoodi mainitud tarkvara ostma suunduda.

Täna, mil andmete turvalisus omab üha suuremat tähtsust ja lihtsamgi arvutiviirus võib firmale suurt kahju tekitada, pole korraliku turvasüsteemi puudumine eriti reaalne.

Reaalajaviiruseskannerite poole tuleks pöörduda alles viimase abinõuna, sest taolised lahendused ei suuda teile oma piiratud funktsionaalsuse tõttu reaalset kaitset pakkuda. Juhul, kui teil esinevad kahtlused oma peamise viirusetõrjetarkvara suhtes või soovite lihtsalt teist arvamust, on reaalajaskannerid hea valik.

Arvestades asjaolu, et reaalajaskannerid kasutavad oma tasuliste versioonidega samu definitsioonifaile, saab neid edukalt oma primaarse viirusetõrje tarkvara efektiivsuse testimiseks ära kasutada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing