Infoleket kartnud Nokia uuris töötajate e-kirju

Tõnis Arnover 24. aprill 2006, 00:00

Praegu käib Soomes uurimine, kui palju on antud loos tegemist tööstusspionaažiga ja kui palju töötajate erakirjavahetuses ebaseadusliku tuhlamisega. Asja on toonud avalikkuse ette ajaleht Helsingin Sanomat.

Loo juured ulatuvad aastasse 1997, kui Nokia mobiiltelefonide arendamise üks võtmetegelasi Jyrki Hallikainen lahkus Nokiast ja asutas uue firma Microcell. Ta hakkas töötama Nokia konkurendi Ericssoni heaks ning meelitas teisi Nokia töötajaid suurema palga pakkumisega üle tulema. Sellega seoses tekkisid Nokia turvaosakonnal kahtlused, et firmast võib salajane info välja minna ehk siis tegemist võib olla tööstusspionaažiga.

Nokia uuris salaja oma töötajate e-posti ajavahemikul 21. detsember 2000 kuni 19. veebruar 2001 ning viimati veel 2003. a kevadel. Politsei andmeil uuris Nokia turvaosakond kokku 322 Nokia töötaja ning 96 Microcelli töötaja vahelist kirjavahetust, kokku 3880 e-kirja. Erilist huvi pakkusid suurema mahuga e-kirjad. Nokias kaaluti isegi e-posti serverite paigutamist Rootsi või Suurbritanniasse, kus seadus oleks lubanud e-kirju avada ja lugeda.

Nokia edastas oma uurimistulemused Soome keskkriminaalpolitseile. Materjalidega tutvunud kaks kriminaalpolitseinikku jõudsid seisukohale, et Nokiast ei ole läinud välja salainfot ning et Nokia ise ei ole e-posti salajase jälgimisega seadust rikkunud.

Prokurör Jukka Haavisto peab Nokia tegevust oma töötajate e-posti salajasel jälgimisel aastail 2000-2001 kirjavahetuse saladuse seaduse rikkumiseks. Süüdistust ta aga esitada ei saa, kuna see seaduserikkumine on aegunud.

Nokia tegevuse kohta 2003. aastal puudub prokuröril seisukoht, kuna kriminaalpolitsei ei ole seda uurinud. Nokia ise on teatanud, et kuna Nokia ja Microcelli elektronikirjavahetus oli 2003. aastal mahukas ja seda polnud võimalik jälgida, siis otsustati 14. märtsil see üldse katkestada. Põhjenduseks toodi asjaolu, et kuna firmadel ei ole omavahel töösuhteid, siis infosaladuste hoidmise huvides ei pea olema nende vahel ka e-kirjavahetust.

Helsingi kriminaalpolitsei uurija Ismo Siltamäki sõnul ei ole seni leitud tõendeid, mis viitaksid, et Nokia oleks 2003. aastal seadust rikkunud.

Eelmisel aastal jõudis Soomes analoogne asi kohtusse, kui kuuele Sonera eksjuhile oli esitatud süüdistus töötajate telefonikõnede ebaseaduslikus pealtkuulamises ja e-posti kontrollimises.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing