Leia kiires päevas tühja aega enda tasakaalustamiseks

Mihkel Pärjamäe 24. aprill 2006, 00:00

Minu kogemus ja ka erinevate juhtumitega tutvumine näitavad, et tasakaalu saavutamiseks on vaja nn tühja aega.

Iga inimene vajab tegevusevaba aega - mitte kogu aeg ei pea midagi kasulikku tegema. On loomulik, et meil on aega, kus me ei tee midagi.

Muidugi juhtub tavaliselt nii, et kui me midagi ei tee, siis mõtleme - mõtted ju liiguvad kogu aeg. Mõtete vaba vool aitab hoida meid iseendaga kontaktis ja keskenduda küsimustele, mis on elus tasakaalu hoidmiseks vajalikud.

Tasakaalustatus on oluline just pikas perspektiivis, kuid selle saavutamiseks on vaja tegutseda peaaegu igal nädalal.

Suurem osa juhi tööpäevast kulub suhtlemisele ja koosolekutele. Intensiivne suhtlemine kulutab nii emotsionaalset, vaimset kui ka füüsilist energiat. Selleks et oleks võimalik energiat kulutada, on vaja seda kuskilt ka saada. Lühikeses ajaperspektiivis - päev ja nädal - piisab, kui aeg jaotada erinevate tegevuste vahel.

Iga inimene vajab aega tööle, perele, sõpradele ja hobidele. Kui aeg on hästi planeeritud, siis võib tunduda, et tasakaaluga on elus kõik korras.

Kuid pikemas perspektiivis ei piisa lihtsalt tegevuste tasakaalustamisest. Vaatamata efektiivsusele võib ikkagi tasakaal kaduda.

Juht võib olla väga efektiivne, järgida ajaplaani, jagada aega edukalt töö, pere, hobide ja enesearengu vahel ning ikkagi jõuda tasakaalu kaotamiseni.

Juhid on kiirelt liikuvad inimesed, kes otsivad pidevalt uusi võimalusi eesmärkide efektiivsemaks saavutamiseks. Selleks et kiirelt edasi liikuda, on vaja energiat ja tasakaalu - nii nagu jalgrattaga sõites.

Oluline on tasakaalu säilitamine nii, et ei tekiks energiapuudust. Niipea kui juht annab endast rohkem energiat välja, kui ta oskab ise taastada, tekib oht tasakaal kaotada.

Pidev keskendumine erinevate inimeste vajadustele võib viia enda tegelike vajaduste mittetajumiseni.

Kui pidevalt tuleb tegeleda kulutatud energia taastamisega, siis lihtsalt ei jää aega iseendale. Pikemas perspektiivis on aga tasakaalu saavutamine juhi jaoks võtmeküsimus.

Tasakaal võib kaduda vähehaaval - see ei ole mitte niivõrd jalgratta sadulas püsimine, vaid pigem õige tee valimise küsimus. Tasakaalu saavutamine elus nõuab aeg-ajalt peatumist ja suuna seadmist.

Tasakaalu säilitamiseks on vaja vaadata läbitud teele ja mõelda eesseisvale. Kiirelt edasi liikudes ei pruugi olla võimalust tahavaatepeeglisse vaadata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing