Microsoft vaidlustas ELi nõudmised kohtus

Sirje Rank 25. aprill 2006, 00:00

2004. aasta märtsis leidis Euroopa Komisjon, et Microsoft on kuritarvitanud oma domineerivat seisundit arvutite operatsioonisüsteemide turul ning kasutanud seda konkurentsi tõkestamiseks.

Toonane ELi konkurentsivolinik Mario Monti määras Microsoftile rekordilise 497 miljoni euro suuruse trahvi ning nõudis äripraktika muutmist, kus Microsoft lisab oma operatsioonisüsteemile järjest uusi rakendusi, nagu Media Player või varem veebisirvija Explorer. Volinik leidis, et kui sellisele tegevusele piiri ei panda, kasutab firma edaspidigi sama taktikat konkurentide tõrjumiseks järjest uutel turgudel. Lisaks nõuti Microsoftilt tehniliste andmete jagamist konkureerivate firmadega, et need saaksid arendada Windowsi operatsioonisüsteemiga ühilduvaid rakendusi.

Microsoft kaebas Euroopa Komisjoni otsuse Euroopa esimese instantsi kohtusse, mis on ELis tähtsuselt teine kohtuvõim, ning kus eile algasid terve nädala kestvad kuulamised. Kohtu otsusest sõltub, kas ja kuivõrd saavad Euroopa konkurentsiametnikud reguleerida Microsofti tegevust. Võimalik kaotus oleks tugev hoop Brüsseli instantsi autoriteedile - varem on Euroopa kohtud kolmel korral ELi konkurentsiametnike otsused tühistanud. Mario Monti tahtis Microsofti juhtumist luua tugevat pretsedenti piiride määramiseks, millest ka maailma suurimad ja rikkaimad firmad üle astuda ei söandaks.

Microsofti advokaadid ütlesid eile kohtus, et ELi nõudmisel turule toodud Windowsi kärbitud versioon pole leidnud kuigi suurt ostuhuvi. "Vahest on mõni selle ostnud kui suveniir-Windowsi, mille on kujundanud Euroopa Komisjoni konkurentsiamet," ütles Microsofti advokaat Jean-Francois Bellis.

Komisjoni toetav firmade ühendus ECIS, kuhu kuuluvad ka IBM, Sun ja Nokia, väidab aga, et "kehtestades oma pleieri ja oma formaadi kui standardi, võib Microsoftist saada väravavaht, kes dikteerib, kuidas ning millise hinnaga digitaalse meedia sisu luuakse, üle kantakse ja ette mängitakse", vahendas Bloomberg.

Microsofti kaitse sõnul rikub EL rahvusvahelist õigust, sundides firmat oma äriinfot konkurentidega jagama. "See juhtum tõstatab olulisi probleeme mitte üksnes Microsofti, vaid kõigi tehnoloogiavaldkonna firmade jaoks. Kaalul on, kas firmad saavad täiustada oma tooteid, lisades neile uusi omadusi, ning kas edukas firma peab oma väärtusliku intellektuaalse omandi üle andma konkurentidele," teatas Microsoft.

Microsofti vastasleeri sõnul on firma jätkanud uute rakenduste lisamist operatsioonisüsteemi Windows järgmisele versioonile, mis tuleb müüki tuleval aastal Vista nime all. Sellele on ka lisatud viirustõrje ning tarkvara, mis takistab dokumentide, muusikafailide ja videote kopeerimist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing