Ülegabariidilise veoloa saamiseks kulub aega

Rivo Sarapik 26. aprill 2006, 00:00

Eriloa saamine välismaalt võib võtta mitu nädalat ning tavapärasele veohinnale lisandub eriloa maksumus.

Suuremõõtmelisi ja raskekaalulisi veoseid võib vedada ainult tee omanikult saadud veoloa olemasolul.

Maanteeameti liikluskorralduse osakonna peaspetsialist Raivo Juhka selgitas Äripäevale: "Eriluba väljastatakse ainult juhul, kui veost ei ole võimalik vedada osade kaupa või teise transpordiliigiga või kui veose vedu osade kaupa on keerukas ja ülikulukas."

Eriloa saamiseks tuleb esitada taotlus tee omanikule. Mida hiljem taotlus esitada, seda kallimaks kujuneb veoloa maksumus.

Riigimaantee kasutamise korral on eriloa väljaandmise eelduseks veotee teiste teeomanike väljaantud kooskõlastused ehk taotlemist tuleb alustada väiksemate teede omanikest. Välisriigi taotlejale hangib eriloa kõik kooskõlastused maanteeamet.

Eriloa hind kujuneb eriloa vormistamise tasust (sada krooni) ning suurima lubatud mõõtme ja kaalu ületamise tasust. Eestis arvestatakse eriloa tasu kahe või enama mõõdu ületamise korral ainult suurima tasumääraga mõõdu ületamise eest.

"Kiirendatud korras eriloa vormistamisel suureneb tasu kolmekordselt, kui taotlus vormistatakse 8-16 töötunni jooksul, viiekordselt, kui 2-8 töötunni jooksul ja kaheksakordselt, kui kahe töötunni jooksul," teatas Juhka.

Eriluba kehtib kindlale veoteele ja kaubale. Raivo Juhka teatab, et veotee muutuse korral tuleb luba ümber vormistada.

Kui vedaja loobub eriveost ning tagastab eriloa enne plaanitud vedu, saab loa taotleja 50% eritasust tagasi. Loa vormistamise tasu ei tagastata. Veoluba saab muuta juhul, kui loa väljastajale muudatustest varakult teada anda.

"Oleme püüdnud taotleja poolt enne vedu tehtud muudatusi arvesse võtta ja taotleja õigeaegselt tehtud korrektsioone veoloa vormistamisel arvestada," tunnistab Juhka.

Suurveose mõõtmetest olenevalt peab kasutama saateautosid ja reguleerijaid.

Veokeeld kehtib suuremõõtmelisele või raskekaalulisele veosele, mida on võimalik mitmes osas transportida.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing