Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Lõhnamaailm ootab avastamist

Ülle Hallik 03. mai 2006, 00:00

"Lõhn on igavikuline ja vaieldamatult kõige võimsam alateadvuse jõud," ütleb lõhnakunstnik Riina Tartu, kelle loenguid ja seminare leiab koolitusfirma Stability Consulting tööplaanist üsna tihedalt.

"Küllap seletab huvi lõhnateadmiste vastu tõsiasi, et lõhnad on meid kõiki ümbritsenud iidsetest aegadest peale. Neid ja nende mõju tundes on aga võimalik lõhnu oma eesmärkide paremaks saavutamiseks ära kasutada," räägib Tartu.

Lõhnakoolitustel õpitakse, kuidas on võimalik lõhna enda ümber kogeda, tajuda, sõnastada. Saadakse näiteks teada, milliseid aroome ruumide lõhnastamisel kasutada, et mõnda tegevust soodustada või ruumi rahulikku, töist, loovat, pingeid maandavat meeleolu luua. Lõhnu saab kasutada koduses majapidamises, kosmeetikas, aroomivannides, erinevate tervisehädade puhul. Nii näiteks võib õigesti valitud lõhnade abil pinget maandada ja lõdvestumisele kaasa aidata või süvenemist soodustada, märgib Tartu.

Ta on kasutanud oma loodud parfüüme enda lõhnaetendustel ning lõhnameditatsioonidel, samuti on ta loonud organisatsioonidele tunnuslõhnu. Tartu on näiteks valmistanud Eagle Visioni tunnuslõhna.

Tartu sõnul on erinevate looduslike lõhnade kasutamine hakanud üle maailma paljudes eluvaldkondades üsna kiirusega kasvama. Neid on hakanud näiteks kasutama hotelliketid, riidekauplused, kaubanduskeskused, lennufirmad, pangad ja ka teatrid.

Samamoodi näiteks saab koosolekuruumis õige lõhnaaluse koostamisega kaasa aidata paremate otsuste sünnile.

Disainistuudio Floristart juhataja Krista Perli tõi aastatetaguse näite, mil pangaliidu pingelist koosolekut toetas harmoniseeriv lõhnasegu ning korraldajate kinnitusel olid sellel oodatust märksa paremad tulemused.

Rääkides lõhnadest ja segudest, mida koolitustel tundma õpitakse, rõhutavad koolituste läbiviijad, et see ei ole teejuht parfüümide kui kunstlikult sünteesitud lõhnade maailma. Tegemist on siiski looduslike lõhnadega.

"Inimene on võimeline eristama 10 000 erinevat lõhna," selgitab Riina Tartu ja lisab, et nii palju, kui on inimesi maakeral, nii palju on ka erinevaid lõhnu. "Selle veel lisanduvad veel puud, põõsad lilled, taimed, kivid. Kõik lõhnab, ka inimeste loodud esemed, asjad, teenused ja tooted. Näiteks on igal autol oma isikupärane aroom, mis sobib kokku toote imagoga."

Õigesti koostatud lõhnasegu ei sisalda Krista Perli sõnul ühtki sünteetilist komponenti, ka pisim tilk kunstlikul teel loodud aroomiõli rikub kogu kompositsiooni.

Lõhnakoolituste eesmärk on aidata inimesel paremini orienteeruda kirjus aroomide maailmas.

Riina Tartu lõhnakoolitused toimuvad seminari vormis, lisaks lektori kuulamisele saavad ka koolitusel osalejad aktiivselt kaasa rääkida. Lisaks tavapärasele seminarile saab lõhnakoolitajad kutsuda esinema näiteks kontorisse või firmapeole. Kuna koolituse hind sõltub lisaks pikkusele selle eesmärkidest, toimumispaigast, kuulajate arvust ja veel mitmest komponendist, on see kokkuleppeline.

Krista Perli lõhnakoolitused toimuvad üldjuhul tema lilleseade kursuste raames ning neis osalevatele rühmadele. Lilleseade rühmadele korraldatakse lõhnakoolitus kaks korda aastas temaatilistena, üks jõuluteemaline ning teine sõbrapäevateemaline.

Samuti korraldatakse Perli sõnul lõhnakoolitust tellimuse peale ning samuti rühmadele, näiteks erinevatest firmadest.

Selliste lõhnakoolituste hinda on raske öelda, märgib Perli. Tema sõnul oleneb see mitmetest asjaoludest - näiteks rühma suurusest, sest sellest oleneb kui palju on vaja lõhnakomponente varuda ja ette valmistada. "Ning igal materjalil on väga erinev hind," lausub Perli.

Ta tõi näiteks, et ainuüksi eeterlike õlide puhul kõigub 5 ml hind 60-260 kroonini. Samuti oleneb koolituse maksumus sellest, milliseid lõhnakooslust vaja on - kas lõõgastavat, inspireerivat või hoopis innustavat.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing