Hea firma peab kasvama tooraine kasvust kiiremini

Raivo Sormunen 05. mai 2006, 00:00

Tugev firma kasvab toote ja toorme hinna tõusust kiiremini tänu tootmismahu tõusule, sortimendi laiendamisele, turu võitmisele, aga ka uutele turgudele minemise tõttu.

Coca-Cola on kasvanud kiiremini kui limonaadi hind ja McDonaldsi aktsia hinna tõus on võrreldes hamburgeri kallinemisega meeletult kiirem. Sama võib täheldada ka naftasektoris, kus on küllalt ettevõtteid, mille käive, kasum või aktsiahinna tõus ületab toorme (nafta) hinna tõusu.

Selliseks firmaks klassifitseerub ka Apache. Kui viimase viie-kuue aasta nafta hinnaralliga kaasas püsimine on olnud naftafirmade aktsiate jaoks raskeks pähkliks, siis pikemas perspektiivis on väärtpaberid kasvanud kiiremini kui nafta hind.

Ühe tähisena võib välja tuua näiteks 1990. aasta sügise, mil maailmas valitses praegusega enam vähem sarnane ebastabiilsus (käis Lahesõda), mis viskas naftabarreli 40 dollari juurde.

Praegu, kui naftal uued rekordtasemed käsil (75 dollarit barrel) on ületatud Lahesõja aegne tipptase ligi kahekordselt. Samas Apache'i aktsia on sama ajavahemiku jooksul tõusnud vastavalt kümme korda.

Ostsin naftafirma aktsiaid esmakordselt selle aasta alguses ning lisasin neid portfelli veel märtsis, kui aktsiat tabas ajutine nõrkus. Naftafirma avastasin enda jaoks tegelikult juba möödunud aasta kevadel, mil sai väärtpaberitesse investeeritud läbi Äripäeva investeerimisprojekti "Investor Toomas".

Aktsiatesse sai investeeritud nägemusega, et maailmas püsib nõudlus nafta ja gaasi järele tugev veel aastaid ning alternatiivenergia pealetung ei suuda seda mõnda aega takistada.

Apache on maailma suurimaid sõltumatu nafta- ja gaasiotsingu ja pumpamisega tegelevaid firmasid. Viimase kahekümne seitsme aasta jooksul on firma tootmismaht langenud vaid ühel aastal. Kütuse tõestatud reservid on kasvanud järjest viimased kakskümmend aastat ja ulatuvad 2,1 miljardi barrelini.

Pooleteistprotsendine tootmiskasv saavutati isegi möödunud aastal ehkki firma peamine tegevuspiirkond (Mehhiko laht) sai sügisel orkaanide hooajal sellise löögi, et osaliselt on tootmine praeguseni seiskunud. Tootmise kasvu suudeti tõsta tänu globaalselt hajutatud tegutsemisele.

Kui paarkümmend aastat tagasi tegutseti peamiselt vaid Lääne-Oklahomas, siis möödunud aastal tuli juba tervelt 62% toodangust väljastpoolt USAd. Firma tootmine on hästi hajutatud Mehhiko lahe, Kesk-Ameerika, Kanada, Egiptuse, Põhjamere ja Austraalia vahel.

Apache'i plussiks on nafta tootmine poliitiliselt stabiilsetes regioonis. Mehhiko lahte võivad küll räsida orkaanid, kuid koht on poliitiliselt stabiilne ja pakub ka firmale kõige kõrgemaid marginaale. Veidi ebastabiilsust (kuid ehk ka võimalusi) on tõstnud hiljutine sisenemine Argentiina turule.

Mulle meeldib Apache eelkätt agressiivse laienemise pärast. Firma peab tähtsaks teiste ettevõtete ülesostmist ja oma tegevuspiirkonna laienemist. Väikse tegijana on Apache ostnud üles suurte naftagigantide tootmisväljasid, et sealt viimast võtta. Ja siiani edukalt.

Viimase viie aasta jooksul on investeeritud tervenisti 13,5 miljardit dollarit. Viimane suur investeering tehti alles paar nädalat tagasi, mil BPlt osteti Mehhiko lahes 1,3 miljardi dollari eest ära 18 naftavälja.

Viie aasta jooksul on Apache'i tootmine kasvanud 75% ja reservid ligi kaks korda. Käesoleval aastal loodetakse tootmismahte kasvatada 12-17%.

Tugeva investeerimise tõttu on ettevõte suhteliselt kehv dividendimaksja.

Kuna nafta erutab paljude investorite meeli, on paraku kütusesektori aktsiates ka palju spekulatiivset raha, mistõttu aktsiahindade liikumised on kohati üpriski karmid. Iga päev liigub turul näiteks keskmiselt protsent Apache'i aktsiatest. See tähendaks näiteks, et Tallinki keskmine päevakäive oleks ligi 100 miljonit krooni.

Seetõttu pakub naftasektori aktsiate hoidmine hetkel küllalt suurt närvikõdi ja meelekindlust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing