Börsiülevaade: Tallinna Kaubamaja atraktiivsus tõuseb

05. mai 2006, 10:00

Eile pärast turu sulgemist teatas Tallinna Kaubamaja, et maksab käesoleval aastal aktsionäridele dividende ja viib läbi fondiemissiooni.

Ehkki 3 kroonine dividend 310 kroonise aktsiahinna juures pakub äärmiselt madalat dividenditootlust on tegemist iseenesest positiivse uudisega, kuna viimati maksis Tallinna Kaubamaja dividende 2003. aastal ja toona vaid kroon aktsia kohta.

Märksa põnevamaks pean, et ettevõte korraldab fondiemissiooni, emiteerides iga olemasoleva aktsia kohta viis uut aktsiat. Kui iseenesest pole kõige kallima Tallinna börsi aktsia jaoks fondiemissioon paha mõte üllatab mind veidi, et aktsiat soovitakse niivõrd palju tükeldada.

Praeguselt tasemelt peaks tehnilistel põhjustel kukkuma 50-55 krooni kanti.
Mõne klassifikatsiooni järgi peetakse USAs nii odavaid aktsiaid juba rämpsaktsiateks.

Ise-enesest tiirutas väärtpaber samal tasemel alles 2002. lõpus ja 2003. aasta alguses, kuid tugev laienemine ja kasumikasv on aidanud aktsial praeguseks tõusta juba üle 300 krooni.
Möödunud aastal oli väärtpaber Tallinna börsil oma 206 protsendise tõusuga Baltika järel koguni teine.

Samas on Tallinna Kaubamaja aktsiatega kauplemise aktiivsus pidevalt langenud.
Kui 2002. aastal kaubeldi aasta jooksul kokku tervelt 2,2 miljoni jaemüügifirma aktsiaga kogumahus 125 miljonit krooni, siis möödunud aastal kõigest 75tuhande väärtpaberiga 52 miljoni krooni eest.

Fondiemissioonid ja splitid (aktsiate nominaalhinna vähendamine) peaks teoreetiliselt parandama aktsia likviidsust, kuna aktsiate hulk suureneb. Teiseks on investoritel odavamat aktsiat psühholoogiliselt odavam osta ja see võib väärtpaberit üles ajada.
Samas tuleb investoreid hoiatada, et ega fondiemissioon ettevõtet kuidagi paremaks ei muuda.

Tallinna Kaubamaja on fundamentaalselt suhtarvude poolest hästi kallilt hinnatud.
Ettevõtte P/E (hinna/kasumi) suhe ulatub koguni 22,9ni.
Samas on firmal olemas väga head võimalused käesoleval aastal näidata väga häid tulemusi.

Esiteks avati möödunud aasta teisel poolel üle Eesti tervelt kuus Selverit ja aasta viimasel
veerandil ka laiendatud Tartu Kaubamaja. Madala rentaablusega töötava jaekaubanduskontserni jaoks on laienemine üks peamisi võimalusi on kasuminumbrit tõsta.

Ise arvan, et Tallinna Kaubamajal on sel aastal head eeldused olla üks kiireima kasumi- ja käibekasvuga firmasid kohalikul börsil.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing