Eksootilistesse riikidesse tööleminek jääb pigem erandiks

Merje Kask 10. mai 2006, 00:00

Põhjuseks on see, et Lõuna-Euroopa palgatase on madalam kui näiteks Soomes ning keelebarjääri tõttu tuleb sageli piirduda vaid lihttööga.

"Tööjõuturg on valdavalt lokaalse iseloomuga - minnakse geograafiliselt, keeleliselt ja kultuuriliselt lähedastesse riikidesse," tõi Manpower OÜ tegevjuht Heigo Kaldra välja kolm tegurit, mis mõjutavad kõige enam töökohariigi valikut. Tema sõnul on Lõuna-Euroopasse tööle minemine rohkem noorte ja seiklejate pärusmaa. "Eksootilised maad jäävad edaspidigi pigem erandiks, kuna sealsed palgad pole Põhja-Euroopaga võrreldavad," märkis Kaldra.

Personalivahendusfirma Uniq U Eesti OÜ vahendab tööjõudu peamiselt Soome, Rootsi ja Norrasse. "Minejaid on tohutult," kinnitas juhataja Juhani Tamminen. 2005. aasta jooksul läks Uniq U Eesti OÜ kaudu ainuüksi Soome tööle 370 inimest. Sel aastal on see arv 600-700, pakkus Tamminen.

Hispaania, Portugali, Kreeka ja Islandi vastu tunneb aga huvi vaid 1-2 inimest kuus, peamiselt noored, neisse maadesse hakkab Uniq U tööjõudu vahendama paari kuu pärast. Enim huvitab Tammineni sõnul noori Hispaania.

Hispaaniasse, Kreekasse, Portugali ja Islandile ei vahenda praegu tööjõudu ka Personalipunkt Extra. Tegevdirektor Herdis Ojasu arvas, et sel suvel võib alla 30aastaste noorte hulk, kes Eesti hotelli-, restorani- ja baaritöödele eelistavad teenindussfääris töötamist Lõuna-Euroopas, olla suhteliselt suur.

CVO Groupi ärisuuna juht Meelis Trumberg prognoosis, et suurt väljarännet Lõuna-Euroopasse ei tule, kuna nii töötajad kui ka vahendajad on orienteeritud rohkem väljakujunenud partneritele.

"Kindlasti on nii siin- kui ka sealpool töövahendusfirmasid, kes püüavad selles suunas midagi leiutada," ütles Trumberg. CVO Groupil praegu nende riikidega plaane pole.

"Lõuna-Euroopasse lähevad üksikud, kes tahavad suvitada ja kõrvalt natuke tööd teha," ütles ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing