Kaubanduskeskuste arengus patiseis

Gea Velthut-Sokka 10. mai 2006, 00:00

Eile teatas Ülemiste keskus, et kasvatas aprillikuus käivet aastataguse ajaga võrreldes 51 protsenti, 110 miljoni kroonini. Külastajate arv kasvas 48 protsendi võrra. "Usun, et külastajate rahulolu aluseks on meie ja kaupluste ühine töö teeninduse ja kaubavaliku vastavusse viimisel klientide üha arenevate soovidega," rääkis Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits.

Teised suuremad kaubanduskeskused ei ole veel aprillikuu täpseid käibenumbreid kokku löönud, kuid möönavad, et äri läheb ülesmäge. Nii näiteks tegi Viru keskus külastajte rekordi - aprillis käis keskuses keskmiselt 36 400 inimest päevas, mis on enam kui tavapäraselt edukaimal jõulukuul. "Esimeses kvartalis kasvas käive 25 protsenti, tunde järgi jätkame samas graafikus, kui mitte kiiremini," lisas Viru keskuse juht Ants Vasar.

Kristiine keskuse juht Allan Remmelkoor ütles, et Ülemiste head tulemused ei ole üllatuseks. "Praegu on kaubanduses kõigil head ajad, tõusujoones läheb eelmise aasta keskpaigast," lausus Remmelkoor.

Kui Vasar ootab kasvu ka aasta pärast, siis Remmelkoore hinnangul on kaubanduskeskuste arengus patiseis, sest keskused on jäänud kitsaks ning kõigile soovijatele enam poepindasid ei jätku.

"Tallinnas head ja kvaliteetset kaubanduspinda praktiliselt saada ei ole," kommenteeris Remmelkoor. "Seepärast on ka Ülemiste keskuse 51 protsendi suurune käibe kasv aprillis ootuspärane - nemad on ainsad, kellel veel ruumi oli. Nii mõnelegi kauplusele oli poe avamine Ülemistes ainus alternatiiv tegevuse alustamiseks."

Remmelkoore sõnul on Eestis ootel mitu väga tugevat kaubanduskontseptsiooni. "Kui vaid kuskil pind vabaneks, siis nad kohe Eestis ka alustaksid," lausus Remmelkoor. "NewYorker avab suvel Riias kaks suurt poodi, Marks & Spencer avab sügisel. Mõlemad tuleks kohe Tallinna, kui oleks sobiv pind. Sama lugu ka H&Miga - avab aasta lõpus Leedus poe ja vaatab ka Eesti poole. Nüüd pole muud kui oodata, et kaubanduskeskuste laiendused valmima hakkaksid."

Ka Vasar saab kauplusepinna otsijatelt kõnesid iga päev. Kuna majanduskasv aitab kaasa ka jaekaubanduse arnegule, soovivad kauplused laieneda, ent seda takistab kaubanduspindade puudus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing