I-nimekirja firmad muutunud põnevaks

Romet Kreek 17. mai 2006, 00:00

Kalevi aktsia hind tõusis eile 8,7 protsenti, 23,47 kroonini ehk 1,50 euroni.

See on aktsiale aasta kõrgeim tase. Ilmselt osteti aktsiat oodatava eduka kinnisvaratehingu ootuses. Aktsiaga tehti 48 tehingut, selles osas ei olnud talle börsil vastast. Aktsia käive ületas miljoni krooni künnise.

Klementi, kes teatas kvartalikasumist ja kavatsusest ettevõte restruktureerida, hind tõusis 0,82 protsenti, 38,33 kroonini (2,45 euroni).

Klementi loodab tänu uue tütarettevõtte loomisele, mis võtab üle Klementi tootmise poole, saavutada paremaid majandustulemusi. "Jagunemise põhjuseks on strateegiline otsus eraldada kontserni siseselt jae- ja hulgikaubandus ning tootmistegevus eraldi ühingutesse ja selle kaudu saavutada kontserni paremad majandustulemused," kirjutas Klementi börsiteates. "Tootmisüksuse eraldamine tagab majandustulemuste suurema läbipaistvuse ja selle kaudu tõstab motivatsiooni tegevuse efektiivsuse suurendamiseks."

Kahtlen tõsiselt selles, et kui luua tütarfirma, siis paranevad ettevõtte majandustulemused. Sama asja saanuks ilmselt ära lahendada ettevõtte struktuuris ühe kastikese ümberjoonistamisega ja raamatupidamise ümberkorraldamisega. Iga äriüksus ei pea olema eraldi juriidiline isik.

Klementi jagunemine oleks mõistlik juhul, kui eraldi äriühing on tehtud tootmisüksuse müügi ettevalmistusena. Klementi laienemisplaanid tunduvad viirastusena. Laienemiseks on tarvis raha. See võib tulla toomise müügist, uuest aktsiaemissioonist, mis kukutaks aktsia hinda või laenude võtmisest. Ilma ühena kahest esimesest ei pruugi ettevõte laienemiseks laenu saada. Kui ettevõte tuleb taas aktsiad pakkuma, on see tunnistus sellest, et eelmine aktsiaemissioonist (ligi 16 mln krooni) jäi ümberkorraldusteks väheseks. Lisaks on ju ettevõte ka kinnisvara juba ära müünud (53 mln krooni eest).

Klementi teenitud esimese kvartali kasum oli positiivne uudis, kuid kasumi ise oli väike. Klementi teenis esimeses kvartalis 465 000kroonise puhaskasumi eelmise aasta sama perioodi 5,64 mln kroonise kahjumi asemel. Ettevõtte käive kahanes 4 protsenti, 31,1 mln kroonini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:59
Otsi:

Ava täpsem otsing