Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Juventuse skandaal raputab MMi künnisel Itaalia jalgpalli

Tõnis Arnover 18. mai 2006, 00:00

Jalgpalli maailmameistrivõistluste künnisel on ühe favoriidi Itaalia jalgpalli tabanud tõeline šokk. Pühapäeval taas Itaalia meistriks kroonitud Torino Juventus ei ole saanud võidurõõmu tunda. Itaalia politsei on telefonikõnede lindistuste põhjal välja selgitanud, et Juventuse peadirektor Luciano Moggi on mõjutanud klubi mänge vilistanud kohtunike valikut. See on vallandanud kogu Itaalia jalgpallis põhjaliku politseiuurimise ja vastastikused süüdistused.

"Tegemist on ilmselt maailma jalgpalliajaloo ühe kõige tõsisema afääriga," hindas skandaali Milano Interi treener Roberto Machini.

Peaministri ametist lahkuv Silvio Berlusconi, kellele kuulub jalgpalliklubi AC Milan, teatas, et Fiati omanikepere Agnellidega seotud Juventus peab tagasi andma selle ja eelmise aasta meistritiitli. "Oleme väsinud ebaõigluse talumisest," ütles ta.

Ent kui Juventus jääb meistritiitlitest ilma, ei valmista see Berlusconile erilist rõõmu. Tema firma Mediaset on omandanud Juventuse kahe järgmise hooaja teleülekannete õigused 3,4 miljardi krooni eest. Süüdimõistva otsuse korral kukutatakse Juventus karistuseks teise liigasse, mis mõistagi kahandab huvi selle mängude vaatamise vastu. Samuti jääks Juventus kõrvale meistrite liiga mängudest, mis esialgseil andmeil tähendaks klubile ligi 4,7 miljardi kroonist majanduslikku kaotust. Juventuse aktsia on skandaali käigus kukkunud üle 40%. Kaalul on sadade miljonite väärtuses sponsorilepinguid, mis muu hulgas on sõlmitud Nike ja Tamoiliga.

Itaalia prokuratuuri ülesandel on politsei teinud reide Juventuse klubisse, Itaalia jalgpalliföderatsiooni kontorisse ning kohtunike liitu. Kogutud andmete põhjal on alust arvata, et 12 aastat Juventuse tüüri juures olnud Luciano Moggi on 2004.-2005. aasta hooajal mõjutanud kohtunike valikut vähemalt 19 mängus.

2004. aastast on teada juhtum, kus Moggi pani pärast Juventuse kaotatud mängu Reggina Calciole kohtunik Gianluca Paparesta riietusruumi luku taha ja ähvardas, et järgmisel päeval jääb mees ilma oma juhilubadest.

Tagasiastumisest on teatanud nii Luciano Moggi ja klubi tegevdirektor Antonio Giraudo kui ka terve Juventuse nõukogu, kelle asemele klubi aktsionäride üldkoosolek valib 29. juunil uue koosseisu. Tagasi on astunud ka Itaalia jalgpalliföderatsiooni esimees Franco Carraro. Kokku on uurimise all üle 40 inimese, sealhulgas kolm kohtunike liidu liiget.

Marcelo Lippi, kes on juunis algavatel maailmameistrivõistlustel Itaalia koondise treener, püüab teha head nägu ja kinnitab, et koondist ei puuduta see mingil määral. Ka MMi korralduskomitee esimees Franz Beckenbauer on optimistlik: "Niisugune skandaal on suur häbi, kuid loodetavasti ei mõjuta see Itaalia koondist, keda paljud peavad üheks favoriidiks."

Itaalia jalgpalliföderatsioon on keelanud MMil vilistamise ainukesel sinna pääsenud Itaalia kohtunikul Massimo De Santisel, kes samuti on uurimise all.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing