Nõmme Kevadfolk: eesti, läti ja liivi pidu

Ott Heinapuu 19. mai 2006, 00:00

Nõmme Kevadfolk on folkfestival, mis sooja kevade puhul tallinlastele sel nädalavahetusel peaaegu koju kätte tuleb. Festival koondab Nõmmele hulga parimaid oma ala ansambleid Eestist ja Lätist. Kuulda saab mitmesugust etnomuusikat, folk-metal'ist ja torupilli-trummimürinast kuni eheda eesti ja iiri vanema rahvaliku tantsumuusikani.

Festivali peaesineja on Jääboileri muusikuid ja noorema põlve liivlasest lauljannat Julgi Staltet ühendav ansambel Tulli Lum, keda viimastel aastatel üsna harva laval näha on olnud. Lavale astuvad nad oma džässilikult filigraanseks timmitud vanade lauludega pühapäeva õhtul kell 21.30.

Laupäeva õhtul samal ajal võib kuulda Raud-Antsu, kelle eesti lüürilise regilaulu ja raskemeelsema metal'i ühendamise tee on viimasel ajal käinud mööda metallistide festivale ja kontserte pidi, kuid patt oleks jätta nii ainulaadne ansambel üheleainsale subkultuurile.

Paar aastat tagasi alustas Lätis ansambel Auli, kes viljeleb umbes samasugust stiili kui Corvus Corax Saksamaal: vanale muusikale või seni ainult saateta lauludes pruugitud kaunitele meloodiatele kärts ja mürts taha, kuid üksnes arhailiste akustiliste vahenditega. Nende omapäraks on lisaks torupillikoorile ka suured läti trummid, milletaolisi eesti rahvamuusikas praegu ei pruugita.

Esinejatest ei saa mainimata jätta ka tõenäoliselt parimat Eestis tegutsevat iiri muusika ansamblit - see on Paddy's Tartust, kellel on juba hulk austajaid - ega Tallinnas tegutsevat ansamblit Tuulelõõtsutajad, kelle repertuaar sisaldab mahedas esituses toredaid külapidude lugusid ja muid tuntud eesti laule, mis igaühele meeldida võiksid.

Lisaks kontsertidele on Nõmme muuseumis rahvapillide näitusmüük ning Jaagup Kippari veetud lihtsamate pillide valmistamise õpitoaga. Nõmme kultuurikeskuses õpetavad esinejad eesti ja liivi rahvalaule, torupilli ja trummi ning iiri rahvamuusikat.

Festival avatakse Glehni pargis laupäeval, 20. mail kell 16. Mõlema päeva keskpäevast algavad õpitoad Nõmme muuseumis ja Nõmme kultuurikeskuses, kus Paddy'se tegijad õpetavad iiri lugusid, Auli omad torupilli ja trummi, Raud-Antsu ja Tulli Lumi õpitoas võib aga selgeks saada mõne eesti või liivi vanema rahvalaulu.

Kui on tahtmist mõni uus pillilugu õppida, tuleks kaasa võtta oma pill, lauluhuvilistel võiks olla kaasas hea tuju.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing