Reede 21. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Etioopia värvid - Ilu sunnib Etioopia hõime end armistama

Anneli Lepp 26. mai 2006, 00:00

Etioopia tähendab rohkemat kui vaid elutut kõrbe, vaesust ja lõputut näljahäda - seal on iseäralikud iidsed hõimurahvad ning omalaadne pealinnakultuur. Aafrika idaosas asuva pea 70 miljoni elanikuga riigi hõimupilt on kirev. Teadjale eristuvad hõimud silmnähtavalt: nende päritolule viitavad soeng, kehamaalingud, ehted, käitumismaneer, geograafiline asukoht, keelekasutus jms. Asjatundlik kõrv eristab hõimlaste kõnemaneeris tänapäeval ligikaudu 200 dialekti.

Ometi saavad sellest ehedusest osa ainult kirglikumad maailmaavastajad - statistika andmetel külastas Etioopiat mullu vaid 75 000 turisti.

Etioopia on kontrastide maa - inimesed on kas rikkad või väga vaesed ja keskklass justkui puudub, elamud on kas meie mõistes majad või siis omalaadsed hurtsikud. Tänapäeval saavad seal eurooplase jaoks kokku otsekui mitmed ajastud.

Pealinna Addis Abeba ehk n-ö uue linna modernne lennujaam ja selle ümbruses olev rikaste rajoon viitab tänapäevale. Sama linna argipäeva tänavapilt sobiks justkui nõukogude aja Eestisse, mil sõideti ringi valdavalt Žiguli-laadsete sõidukitega. Etioopias konkureerivad nende valdavalt helesiniste Žigulidega teedel küll ka kitsed ja sageli uhkelt punase tule alt läbi minevad eeslid.

Pealinn on igas mõttes Etioopia keskus, mis jagab riigi kaheks: põhjaks ja lõunaks. Kui Põhja-Etioopia on tuntud eelkõige ajalooliste vaatamisväärsuste pärast, siis lõuna pool on Etioopia n-ö puutumata osa, kus pääsevad järgemööda mõjule maalilised maastikud, Mustale Mandrile iseloomulik loomariik ning mõistagi iidsed hõimurahvad.

Maapiirkondade väiksemad linnad ja rahvad on ehedad. "Ferenje, ferenje, sister, you-you," hõikavad maapiirkondade lapsed valget võõramaalast nähes. Autoga Lõuna-Etioopias ringi sõites on tavaline, et tee äärde jooksevad kokku naeratavad ja lehvitavad jõnglased, kes valgetele energiliselt õlgu ja tagumikku keerutades loodavad saada ühte birri (kohalik raha, ligikaudu 1,5 kr), pastakat või plastpudelit. Viimased on Etioopia naistele väga olulised, sest plastpudeleis hoitakse kuivaineid.

Auto ja mustanahalise saatjata on hõimurahvasteni raske jõuda. Vahemaad on pikad, teed konarlikud, järsud ja mustad ning lõputult looklevad. Alati on kasulik minna mitme autoga, sest autod jäävad tihti kinni või lähevad katki.

Valge inimene on siiani suurema osa maapiirkondade etiooplaste jaoks tõeline haruldus. Mõned hõimud elavad tänini muust maailmast justkui ära lõigatuna. Nii oli ka konso hõim veel mõnikümmend aastat tagasi välisest mõjust täiesti puutumata. Neile on iseloomulik uhke paganlus, samas ka ainulaadne vanemaid austav kultuur. Kui konso sõdalane sureb, avaldatakse talle austust puidust välja tahutud skulptuuridega. Paraku hakkab see traditsioon tasapisi hääbuma, sest kultuuriväärtuste vargused on teinud kohalikud väga ettevaatlikuks.

Aegade jooksul on konso hõim arendanud välja omalaadse põllupidamissüsteemi - mäepealsete põllumaade n-ö treppi töötlemise, mis võimaldab neil edukalt toime tulla ka vihmaperioodil. Konsode töödeldud mägi näeb eemalt välja nagu kaunis rohelise vaibaga kaetud trepp, tegelikult on see laotud kividest, mis suunavad vihma ülevalt alla, et säästa põlde üleujutusest. Selle töö taga on konso naised.

Põllukultuuridest kasvatab konso hõim pisikest banaanipuulaadset taime enseetet, kuue aastaga sirgub puu nelja-viie meetri kõrguseks. Seejärel tõmmatakse taim eesli või hobuse abiga maast välja ning juureosa konserveeritakse. Lömastatud banaani sarnast ainet saab säilitada maapõues kuni 15 aastat ning kuna seda kasutatakse pudru ja leiva tegemiseks, loodetakse taimest selle pika säilitusaja tõttu päästjat näljahädadest.

Konsode põlde ümbritsevad kivimüürid, need kaitsevad hõimlasi metsloomade, ootamatute üleujutuste ja ka soovimatute külaliste eest. Ka turistid, kes soovivad konso hõimu külastada, peavad sellest teatama turismiinfokeskusele ja maksma tasu.

Vähem tähelepanuväärne pole ka läheduses elav dorze hõim, kes on tuntud eelkõige omalaadsete mesilastarulike elamute poolest. Ühe 12meetrise puidust, bambusest ja taimelehtedest välimuselt suhteliselt ebastabiilse hoone eluaeg on umbes 60 aastat. Mida väiksem on maja, seda vanem see on. Nimelt peavad dorzed oma hütte iga natukese aja tagant alt lühemaks lõikama, kuna sagedane vihmast vesine maapind mädandab maju.

Omapärase asjaoluna dorzede elulaadis tuleb mainida, et hõimul on küla peale üks naisteta maja, kus mehed käivad neli päeva kuus magamas, et hoida oma himu naiste vastu aeg-ajalt vaka all. Ise peavad nad seda iivet kontrollivaks tegevuseks.

Esmaspäeviti ja neljapäeviti võib dorze hõimurahva juurest leida värvika turuplatsi, kust saab osta mett ning traditsioonilist käsitööd: värvikirevaid rätikuid, tekke ja pükse.

Ehk tuntuim Etioopia hõim on mursid. Nad on üks paljudest Omo oru hõimurahvastest, kuid samas üks vähestest säilinud hõimudest, kus naised kannavad tänini huule- ja kõrvaplaate. Liikvel on mitmeid teooriaid, miks neid algselt kandma hakati. Näiteks arvatakse, et mursid tahtsid oma kaasad teha võimalikult mitteatraktiivseks orjakaubitsejatele, et need naised rahule jätaks. Samuti on laialt levinud arvamus, et plaadid pidavat peletama kurjad vaimud eemale ja hoidma naise hinge puhtana.

Tänapäeval on need siiski pigem kasutusel ühelt poolt esteetilise ja teisalt praktilise väärtusena: mida suurem on tütarlapse huuleplaat, seda rohkem võib tema isa tulevaselt peiult kingituseks loomi küsida. Huuleplaadid paigaldatakse tütarlastele 15-16aastaselt. Alustatakse väiksemast plaadist, mille tüdrukud maalivad ise. Söömise ajaks võetakse see enamasti suust ära.

Mis mursi meestesse puutub, siis kehakatteid nad eriti ei tunnista, küll aga on nende uhkuseks kehamaalingud ja erilised soengud. Mehed raseerivad oma päid nii, et jätavad juustesse mitmesuguseid geomeetrilisi kujundeid. Mursid on tuntud ka oma metsikute kepivõitluste pärast. Neid sõjakaid ja suuri maavaldusi taga ajavaid hõimlasi on järel umbes 5000 inimest. Murside pildistamisel tuleb olla ettevaatlik, sest nad muutuvad sageli agressiivseks, kui teha seda ilma loata.

Kehamaalingute poolest on eriti tuntud karo hõim. Valmistudes tantsuks, suuremaks söömaajaks või pidustusteks, maalivad nad end enamasti kriiti kasutades meisterlikesse kehakostüümidesse.

Karo naiste puhul on huvitav ka see, et nad armistavad tahtlikult oma rinnaesist, kuna seda peetakse ilusaks. Nii lõikavad nad haava ja hõõruvad siis sellesse tuhka, et tekiks liignahk. Lisaks ehivad nii karo mehed kui ka naised end lõputute kõrva-, kaela- ja käerõngastega. Erilist tähelepanu osutatakse küüntele. Palju kasutatakse enese kaunistamisel kollast mineraalkivi ning pulbriks tehtud punast rauda.

Karosid peetakse Omo oru ohustatuimaks hõimuks, selle liikmeid on järel veel vaid tuhande ringis. Varem olid nad tuntud karjakasvatajaid, kuid kuna nende karja kimbutavad pidevad haigused, on paljud neist üle läinud põllupidamisele.

Välimuselt ja kommetelt sarnanevad karod suuresti sugulushõimu hameritega, kes on samuti osavad kehakaunistajad. Seejuures on igal elemendil oma kindel tähendus, näiteks mehe kõrvarõngaste arv näitab tema naiste arvu. 30 000pealine hõimkond tegeleb põllupidamise ja karjakasvatatusega.

Eelkõige tõusevad hamerid esile eksklusiivse soengustiili abil. Naised segavad loomarasva ookerkollasega ja hõõruvad juustesse, et saada omalaadseid värvitoone. Eriti uhked on meeste soengud, kui nad on äsja tapnud vaenlase või ohtliku looma. Siis on neil luba seada juuksed soengusse savi abil ning kaunistada uhkete jaanalinnusulgedega. Selline juuksemehhanism püsib kolm kuni kuus kuud, vahepeal kohendades kuni aasta.

Esmaspäeviti käivad hamerid Dimeka turuplatsil, kus kohtutakse ka teiste lähihõimude esindajatega ning vahetatakse uudiseid ja läinud nädalal valminud kaupu.

Fotod: Fix Ideed Estonia

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing