TeliaSonera Venemaa partneril rahapesukahtlus

Sirje Rank 26. mai 2006, 00:00

Zürichi arbitraažikohtu järelduste põhjal on TeliaSonera salajaseks äripartneriks Megafonis, kus endine Telia omandas osaluse 2000. aastal, Venemaa sideminister ja president Vladimir Putini lähedane liitlane Leonid Reiman, keda süüdistatakse ametipositsiooni kuritarvitamises isikliku rikastumise eesmärgil ning rahapesus, kirjutas sel nädalal ajaleht Wall Street Journal.

Soome kaubandus- ja tööstusminister Mauri Pekkarinen teatas seepeale, et ootab TeliaSonera juhtkonnalt äripartneri võimalike hämarate tegude kohta selgitust. "Pean loomulikuks, et TeliaSonera tegevjuhtkond suuremaid omanikke olukorrast informeerib," ütles Pekkarinen ajalehele Taloussanomat. "Kui see kõik paika peab, on olukord vaieldamatult väga tõsine."

Ministri sõnul ei saa Soome valitsus leppida sellega, et osaliselt riigi osalusega firma äripartner on seotud rahapesuga. Soome valitsus tahab, et riigi osalusega firmad oleksid laitmatu eetilise ja moraalse renomeega. TeliaSoneras kuulub Soome riigile ca 14%, suurim osanik on Rootsi riik ca 45 protsendiga.

Vaidlus Megafoni omandiõiguste üle kestab aastaid. Üheks osapooleks on Vene oligarh Mihhail Friedmanile kuuluv Alfa Group, teiseks Bermudal registreeritud rahvusvaheline kasvufond IPOC, mille otseks kasusaajaks väidab Zürichi arbitraažikohus nüüd oma uuringute tulemusel Venemaa sideministri Leonid Reimani. Vaidlus käib 25% osaluse üle Megafonis, mis firma LV Finance aastal 2003 Alfa Groupile müüs. IPOC väidab, et omas ise selle osaluse ostuoptsiooni. Zürichi kohus andis õiguse Alfa Groupile.

Vaidluse käigus nihkus uurimise teravik järjest enam sellele, kes on IPOCi tegelik omanik ja kasusaaja. Sel nädalal avaldatud otsuses väidab Zürichi arbitraažikohus, et Reimani lähedase sõbra, Taani juristi Jeffrey Galmondi asemel on selleks Reiman ise. Kohtu väiteil on Reiman kuritarvitanud oma ametipositsiooni, et isikliku rikastumise eesmärgil fondi kantida suuri osalusi Vene telekommunikatsioonisektoris, tekitades kahju Vene riigile.

Veel väidab kohus, et Reiman kasutas sidefirmades osaluste omandamiseks rahapesuskeeme. Viimastesse on segatud Saksamaa suuruselt teine pank Commerzbank AG, mille mitme kõrge töötaja vastu on algatatud juurdlus. Leonid Reiman eitab süüdistusi.

TeliaSonerale kuulub Megafonis 43,8%. Wall Street Journali andmeil võib Zürichi arbitraažikohtu otsus, millel ei ole küll tavalise kohtuotsuse kaalu, probleeme põhjustada ka rahvusvahelistele finantsasutustele, mis on Venemaa telekommunikatsioonisektorile enam kui 100 miljonit dollarit laene andnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing