Töötajaid saab hoida kinni staažitasuga

Merike Lees 29. mai 2006, 00:00

Tööinspektsiooni õigusosakonna juhataja Niina Siitam tunnistas, et lojaalsuse ja pühendumise eest kõrgema palga maksmine on keeruline. Pigem peaks ikkagi töötaja tööülesannetes olema sees panustamine, kohusetunne ja pühendumine, mida saaks hinnata.

"Tegemist on küll mitte mõõdetavate, kuid hinnatavate näitajatega ja nende alusel võib palk olla erinev," pakkus Siitam. Kohtupraktikat Eestis selles küsimuses pole, seepärast ei ole teada, mis seisukohale asuks kohus, kui üks töötaja vaidlustaks sellisel alusel palgavahe tegemise.

Siiski võib tööandja motiveerida töötajat enda juures kauem töötama, makstes talle staaži eest lisatasu, ütles Siitam.

Samas, kui kaks kõrvuti töökohtadel istuvat töötajat teevad sama tööd, siis peab nende põhipalk olema sama, kinnitas Tallinna ja Harjumaa töövaidluskomisjoni esinaine Thea Rohtla. Tema sõnul on palga personaliseerimiseks võimalus, kui teha seda töö laadist sõltuvalt. Näiteks kui ühe töötaja töö on vastutusrikkam ja võtab rohkem aega, võib talle rohkem palka maksa.

Heli Raidve Tööõigusabi juhataja Heli Raidve sõnul peab olema töötajatele erineva palga maksmiseks erinev tööleping, kus oleks mõistlik põhjus palgavahe tegemiseks. Põhjendus võib tulla tööülesannetest, kuid kui kahel töötajal on sarnased tööülesanded, siis pole võimalik erinevat palka maksta.

Igal tööandjal on võimalus töötada välja oma organisatsioonipoliitikaga kooskõlas olev lojaalsusprogramm töötaja motiveerimiseks.

"Materiaalsetest vahenditest on kindlustuslepingud ja kindlasti firma aktsiaoptsioonid need, mis panevad töötajat enne lahkumist tõsiselt järele mõtlema," pakkus programmeerimisfirma HireRight juht Kiira Kure.

Kure ei usu, et keegi maksaks kõrgemat tasu pelgalt selle eest, et töötaja on kaua kohapeal istunud. Mõõdetavate tulemuste eest saab maksta tulemustasu, kuid n-ö õige suhtumise eest lisatasu tasu maksta ei saa. "Mõõdetavate tulemustega töös on suhtumise peegelduseks töötulemused ja kvaliteet, mida saab tulemustasuna korvata," märkis Kure.

Estravelis on välja töötatud palgasüsteem, mille alused on kõikidele töötajatele intranetis kirjalikult kättesaadavad, ütles ettevõtte personalidirektor Kati Oja. Estraveli töötajatest u 80% töötab reisikonsultandi ametikohal. Nimetatud ametikohal on neli erinevat nn karjääritee tasandit.

Igal tasandil on vajalikud tingimused: staaž, läbitud täiendõpe, müügitulemused ja teadmiste testid on töötajatele avalikustatud. Ka palgaastmed on seotud nimetatud tasanditega. Seega on ulatuslikuma kogemusega spetsialistidel kõrgemad töötasud ning uued töötajad teavad, mis neid ees ootab ja mis tingimustel, ütles Oja.

Oja on arvamusel, et värbamisel on "õige suhtumine" oluline ja kindlasti on see väärt tunnustust. Palkade diferentseerimisel peab ta aga siiski õigeks kasutada mõõdetavaid kriteeriume, sest suhtumist on raske mõõta.

"Palk sõltub siiski vastutuse ulatusest, töö keerukuse astmest, nõutavast kvalifikatsioonist ning situatsioonist palga- ja tööjõuturul," ütles Oja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing