PM: Ühendpartei tahab luua «haridussamba»

29. mai 2006, 07:48

Isamaaliidu ja Res Publica ühenderakond looks Eesti edu kindlustamiseks hariduskapitali, mis põhineks pensionisamba printsiibil.

Täna tutvustab loodav ühenderakond avalikkusele vastvalminud programmi. Res Publica esimees Taavi Veskimägi avab tänase Postimehe arvamusküljel ühe programmi tugisamba – hariduspoliitika olemust.

'Lisaks olemasolevale pakun välja veel ühe vahendi, kuidas suunata raha tarbimisest haridusse ning võimaldada noortele paremat ligipääsu tasemeõppele. Nimetagem seda vahendit hariduskapitaliks,' pakkus Veskimägi. Hariduskapital töötaks samamoodi nagu pensionisammas: inimene kogub sinna raha, riik aga lisab omalt poolt proportsionaalse osa.

Hariduskapital on seotud kindla lapsega ning sinna saavad raha koguda tema vanemad või vanavanemad. Riik lisab raha samamoodi nagu pensionifondi, ka hariduskapital investeeritakse intresse teenima, kirjutab Postimees.

Hariduskapitali kogunenud raha saab noor kasutada pärast keskkooli lõpetamist. 'Minu arvutused näitavad, et kui alates lasteaeda minekust paigutada lapse hariduskapitali 400 krooni kuus ning kui riik lisab sellele 200 krooni kuus, siis koguneb ülikooli astumise ajaks praegustes hindades 120 000 krooni,' arvutas Veskimägi.

Endine haridusminister, sotsiaaldemokraat Peeter Kreitzberg nentis, et mõttel on jumet, kuid nägi ka nõrku kohti. 'Kui paneme lapsevanemad kohustuslikku olukorda, nagu pensionisambaga on, et nemad panevad kaks protsenti ja riik neli, siis ma kardan, et see käib paljudele lapsevanematele üle jõu ning hakkab põlistama tasulist haridust,' leidis Kreitzberg.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing