Ei taha eramaad

Liivi Tamm 01. juuni 2006, 00:00

Eramaa siin ja eramaa seal. Eramaa Piusa koobaste veerel, Saaremaal mererannas, Kuressaare vanalinna hoone sildil, Haapsalu majaomaniku peenramaal ja üldkäidaval külavaheteel.

Jah, eestlane on ikka omaette ja eraldi olemist vajanud, paraku valitseb viidamajanduses hetkel tohuvabohu. Maaomanik ei pea kohatuks peletavat kirja "eramaa" vajadusel hariliku pliiatsiga papitükile maalida, sobivaks sildimaterjaliks peetakse ka vanu liiklusmärke või ehitusest üle jäänud vineerplaate.

Suvalisest materjalidest tehtud silte ja neile maalitud arusaamatuid ähvardusi - ära tule või muidu - peetakse normaalseks privaatsust kaitsvaks abinõuks.

Mõni ei pea paljuks ka koeri eramaa sildile viidates rahulikult jõe äärt mööda jalutavale matkajale kallale ässitada - kurja urina ja hammaste välkumise peale paneb külaline jooksuga plehku, sest elu on kallim kui seadus. Ja omaniku tegevuse ebaseaduslikkuse üle sellises olukorras aega vaielda ei ole.

Oma kodu piire on ka enne eramaasildinduse popiks muutumist tähistatud, praegu aga mõjub "ei-tohi-või-muidu"-viitade rohkus lihtsalt väsitavalt. Täna ei suuda Eesti kodumärgistaja kohase ja kohatu vahel kahjuks enam vahet teha.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing