'Mäetipp järve põhjas' esitab klassikalist haikuluulet

Tiina Kolk 02. juuni 2006, 00:00

"Mäetipp järve põhjas" esitleb klassikalist haikuluulet peamiselt Matsuo Bash? ja tema õpilaste sulest.

Läbi oma ajaloo on jaapani luule kogu aeg püüelnud lühiduse ja täpsuse poole, märgib kogumiku sissejuhatuses Rein Raud. Ta on oma essee pealkirja sõnastanud "Haiku: hetke ja taju piir". Tabavamalt on kolmest riimita värsist luuleteost raske iseloomustada.

Haikusid valides ja järjestades lähtus tõlkija jaapani antoloogia koostamise reeglitest: eri ajajärkude luuletajad esinevad siin koos ja läbisegi ning käivad läbi aastaringi kevade algusega kokku langevast uusaasta esimesest päevast kuni aasta viimase päevani.

"Luuletuse kalendrilist paigutust pole raske kindlaks määrata, kuna viide aastaajale on haiku-luuletuse kohustuslik element," kirjutab ta.

Mõnele luuletusele on Rein Raud lisanud ka lühikommentaari, et eesti lugejal oleks lihtsam haikusid tajuda.

Näiteks sepistas Yosa Buson (1716-1783) haiku "kevadvihmaga/ rookeep ja vihmavari/ vestlevad tee peal".

Rein Raud kommenteerib seda järgmiselt: "Pilliroost ja õlgedest keep viitab vaesele külamehele, vihmavari aga peenele linnapreilile. Kaks inimest, kellel ei peaks omavahel eriti midagi ühist olema, on kevadises vihmahoos ometi kokku sattunud."

Tegemist on kauni luulekoguga sisus ja vormis. Asko Künnap on kujundanud väga ilusa raamatu, mis sobib nii kinkeraamatuks kui ka töölauale hinge kosutavaks lektüüriks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing