Enne tähtaega lahkuv rentnik on sunnitud tühja pinna eest üüri edasi maksma

Enn Tosso 05. juuni 2006, 00:00

Sarnase olukorra on põhjustanud äripindade nappus, kus omanikud on jõupositsioonil ning saavad karmimaid tingimusi esitada.

ASi Melkostrex Invest juhatuse liige Andres Suurna kinnitab, et kaubanduspindade renditingimused on muutunud üürnike jaoks siduvamaks. Kui varasema, võlaõigusseaduse eelse tava kohaselt võis üürnik lõpetada lepingu reeglina kolmekuulise etteteatamisega, siis nüüd püütakse sellise võimaluse üürnikule andmist välistada.

Suurna osutab, et tähtajalise lepingu korral on kujunema hakanud praktika kohaselt lahkunud äripinna üürnik kohustatud maksma ka tühja pinna eest. See tähendab, et kui üürnik lahkub enne tähtaega, on tema mureks leida uus üürnik ning ta peab senikaua ise üüri maksma. Suurna toob välja ka asjaolu, et kui uus üürnik ei ole nõus maksma sama kõrget üüri, peab eelmine üürnik hinnavahe omanikule kinni maksma.

Viru keskuse tegevjuht Ants Vasar kinnitab samuti, et Viru keskus on üürnike jaoks lepingutingimusi karmistanud. Põhjusena toob Vasar, et keskuse jaoks on halb, kui üürnikud tihti vahetuvad. Karmimad tingimused sunnivad Vasara sõnutsi oma äriplaaniga rohkem tööd tegema. "Karmimate tingimustega hoiame ühepäevategijad Viru keskusest eemal," sõnab ta.

Samuti on Vasar puuduliku äriplaani korral rentnikele ka ära öelnud. Teiselt poolt hoiab karmim leping neid kaubamärke keskuses, kellel võib-olla nii hästi ei lähe, ent kes on keskusele väga väärtuslikud. Rentniku lahkumistingimused on Vasara sõnul kokkuleppe küsimus - võimalik on, et lahkuv rentnik maksab kompensatsiooni või ka see, et ta leiab uue sobiva kaupmehe.

Uus Maa Kinnisvarabüroo äripindade maakler Marko Kivirand möönab, et üürilepingud muutuvad konkreetsemaks ja karmimaks. Näiteks tipp-kaubanduskeskustes ei saa kõigest paari-kolme kuuga enam lepingut lõpetada. Sõltuvalt keskustest on lõpetamisvõimalused Kiviranna hinnangul kuus kuud ja rohkem.

Pindi Kinnisvara äripindade maakler Ingrid Mitt osutab, et uute lepingute sõlmimisel on üürileandja jõupositsioonile asunud ja garantiitingimused karmistunud. "Näiteks nõutakse ettemaksu kuni 4 kuu üürisumma ulatuses, korduvalt hilinenud makseid peetakse lepingu rikkumiseks ja võivad olla aluseks lepingu lõpetamisel," toob Mitt välja.

Ta osutab, et kui üürilevõtja soovib ennetähtaegselt lepingut lõpetada, nähakse ette leppetrahvid, mis ulatuvad poole aasta üürini. Mitt toob välja, et pahatihti ei tasuta tasuta pelgalt kasutatava pinna eest, vaid ka mõttelise osa eest üldkasutatavatest pindadest.

Omaniku huvi üürilepingu koostamisel on saavutada võimalikult stabiilne, maksimaalselt tulutoov ja vajadusel võimalikult lihtsalt lõpetatav üürisuhe.

Suurepärane majanduskliima on tekitanud nõudluse järsu kasvu üüripindade turul. Kaupmehed on nõus ihaldusväärse müügikoha saamiseks kirjutama alla millele tahes.

Sageli pannakse üürniku kohustuseks ruumide viimistlemine või isegi ümberehitus. Pikenenud on lepinguperioodid ja ennetähtaegse lõpetamise soovi korral tuleb üürnikul reeglina tasuda arvestatava suurusega trahv, samas võib üürileandja lepingu lõpetada mõnekuulise etteteatamisega. Levima on hakanud praktika, mille kohaselt jäetakse üürniku kanda kõik kõrvalkulud -alates küttest kuni maamaksuni välja.

Üüripinna eest tuleb täismahus maksta ka perioodil, kui omanik hoones remonti teeb ja üürniku äri võib olla häiritud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing