Ka langevad aktsiad pakuvad teenistust

Romet Kreek 07. juuni 2006, 00:00

Ka langeval aktsiaturul on võimalik teenida. Kõige lihtsam ja vanamoelisem meetod on aktsiad ära müüa ja saada hoiuselt intressitulu.

Leidub ka äkilisemaid meetodeid, kuid raha teenimine langeval turul on oluliselt keerulisem kui tõusval turul. Kuna valdava osa ajast valitsevad börsil tõusumeeleolud, kipuvad langused jääma kiireteks ja lühiajalisteks. See eeldab tähelepanelikumat jälgimist ja kiiremat tegutsemist kui tõusval turul aktsiate ostmine ja hoidmine. See ei sobi suuremale osale investoritest.

Üheks meetodiks, kuidas teenida aktsia languse pealt, on aktsia lühikeseks müük. Selleks laenatakse kelleltki aktsiad, müüakse need maha ja loodetakse need madalama hinnaga tagasi osta. Kuna finantsturud ei tunnista altruismi, tahab aktsiate laenuks andja aktsiate äraandmise eest hüvitist. See tähendab, et aktsia vormis laenu võtja peab maksma intressi ning kui ettevõte maksab dividendid välja, siis ka kompenseerima aktsiate väljalaenajale saamatajäänud dividendid. Lisaks tuleb arvestada teenustasudega. Mida madalamalt lühikeseksmüüja saab aktsiad tagasi osta, seda tulusam. Võib aga juhtuda, et turuosalised võivad lühikeseksmüüja nurka ajada. See kipub juhtuma eriti vähemlikviidsete aktsiatega, mida ei pruugi turul piisavas koguses pakkuda olla. Kui vähelikviidset aktsiat hakatakse tagasi ostma, võib aktsia hind tõusta ja süüa ära loodetud tulu. Kui arenenud börsidel on tarvis lühikeseks müügiks maaklerfirmaga leping sõlmida ja tehingu tegemiseks piisab internetis vaid hiireklikist nagu tavalise aktsia ostu-müügitehingu puhul, siis Eesti aktsiate jaoks sellist teenust pole. Meil puudub teenus, kuna pole aktsiate laenamise süsteemi. Klient peab ise leidma kellegi, kes oleks huvitatud aktsiate väljalaenamisest.

Tehniliselt hoopis lihtsam on osta aktsiale müügioptsioon - see on sarnane aktsiate ostule-müügile. Kui lühikeseks müügil pead olema veendunud vaid languse ulatuses, siis müügioptsiooniga on keerulisem. Et teenida raha, peab aktsia hind langema piisavalt, aktsia kõikuvus ei tohi väheneda ning langus peab toimuma optsiooni eluea jooksul. Kui üks nendest kolmest asjast valesti läheb, on optsiooniga ülilihtne raha kaotada.

Kui tegu pole pikaajalise langeva turuga, ei tohiks jääda pikaks ajaks ootama, et aktsia veelgi edasi kukub. Varem või hiljem leiavad "odavad" aktsiad ostuhuvi, kui ettevõtet ei taba just pankrot.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing