Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Armastus Pariisis

Christel Karits 16. juuni 2006, 00:00

Raamatus "Armastus Pariisis Louis XVI ajal" tutvustab valgustusajastu ajaloo spetsialist ja suurepärane arhiivide tundja Oliver Blank 18. sajandit kui kõige vabameelsemat ja liiderlikumat sajandit.

Tollase kombelõtvuse taga nähakse ajastu abielukontseptsiooni, mis pidas selle institutsiooni aluseks majanduslikke huvisid ja perekondade ambitsioone, mitte abikaasade hingelist ja füüsilist liitu. Lisaks veel halb eeskuju, mida olid pikka aega andnud kuningad ise oma regulaarsete metressivahetustega. Liiderlikkus levis ja jõudis õukonnast ka Pariisi linnakodanlasteni, see seati esile, sellega uhkustati. Vabameelsusest sai omamoodi elukunst oma tavade, kommete ja spetsiaalsete kokkusaamiskohtadega.

Arhiivides sattusid raamatu autori kätte mitmesugused materjalid, mis paljastavad tollase kõrgseltskonna intriige ja sarvekandjate avantüüre ülima avameelsusega. Nende materjalide põhjal võib teha üllatavaid avastusi, sest suurte vabamõtlejate järglased on aegade muutudes püüdnud varjata oma esivanemate kõrvalhüppeid.

Pärast Suurt Prantsuse revolutsiooni püüdles uus eliit taas väärikusele ning prantslannad pagendati määramata ajaks erasfääri kolme tagasihoidliku valdkonna - pere, abikaasa- ja emarolli juurde.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing