Ilusa alltekstiga kaunid köited

Tiina Kolk 16. juuni 2006, 00:00

Nahakunstnike Liidu ja Eesti Rahvusraamatukogu koostatud näitusel eksponeeritakse enam kui paarikümne naha- ja köitekunstniku värskemat loomingut, mis on inspireeritud lille- või taimemotiivist ja ka mõnest lillelisemast kirjandusteosest.

"Eestlase kujundikeel on rikas väljenditest, mille tõlgendamiseks on fantaasiamaailmale antud piiranguteta ruumi ning nahakunstnikud esitlevadki sel väljapanekul oma nägemusi lillelises kontekstis. Teostest tekib omalaadne paberist, nahast, puidust, plastikust vormitud lilleline maailm mitme põlvkonna kunstnike mõtetest," kõneleb Eesti Nahakunstnike Liidu esimees Pille Kivihall.

"Sageli ütleme tähtsaid sõnumeid läbi lillede või huumoriprisma. Nüüd on huvitav jälgida, kuidas tõlgendavad kunstnikud keelelist ülesannet - "Läbi lillede". Sellest tekib üllatav literatuurne segadus, mis annab põnevaid kooslusi. Ühed käsitavad seda siiralt ja sirgjooneliselt, teised võtavad asja väga sümboolselt ja nende ideede seedimiseks kulub aega, sest peab lausa mõtlema: mida autor nüüd öelda tahab?"

Köitekunsti traditsiooniliste materjalide ja käsitluslaadide kõrval on tore märgata ka kunstnike otsinguid ja katsetusi loominguliste võimaluste leidmiseks. Näiteks mõjub uudse lahendusena Tiina Piisangu ootamatu otsus ühendada läbipaistvat kangast ja heina ning teha sellest väga kaunid raamatukaaned või näiteks Eve Hintsovi raamatute "sisudes" rakendatud ajalehed, mis tekitavad võluvaid kordumatuid mustreid. Hintsovi töös on näha ühte võimalust, kuidas taaskasutada tarbepaberit, sedastab Kivihall.

Näitusel võib märgata lillemaailma ja iseenda ühendamist nii suurepärastes raamatutes kui ka uhketes visuaalsetes kompositsioonides: traditsioonilistest materjalidest valmistatud köiteis, Aino Lehise maalilises märkmike ja raamatute buketis, Silvi Kalda, Naima Suude ja Tiiu Vijari klassikalises laadis töödes, aga ka Eve Vetemaa, Kaire Oldi, Lua Jõemaa mängulistes autoriköidetes, ning Elo Järve uhketes tulbiteemalistes nahavormides.

Tartu kunstnikud toovad näitusesse moodsat värsket rütmi rahvuslikus laadis ornamenteeritud köitega ning peenekoelise pleksiklaasi ja metallist luuleteosega.

"Raamatunäitus pole mingi šokinäitus, pigem on siin palju tuttavlikku, aga ka üllatusi. Siin võib vaataja kogeda avastamisrõõmu, sest meie väljapanekult leiab ta nii väikest vürtsi kui ka karamellkompvekke ning saab tutvuda köitekunsti uuemate suundadega," ütleb kuraator Pille Kivihall.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing