Internet lihtsustab kõrgkoolidesse sisseastumist

Pille Rõivas 16. juuni 2006, 00:00

Käima on läinud veebipõhine keskne infosüsteem SAIS, mille peamiseks eesmärgiks on lihtsustada tudengikandidaatidele sisseastumisavalduste esitamist. Eelmisel aastal katsetati süsteemi pilootprojektina ning kasutajatelt saadud positiivne tagasiside ja süsteemi sujuvus olid aluseks selle juurutamisele.

SAISi keskkonnas saab tudengikandidaat esitada avalduse ülikooli astumiseks ja seejärel jälgida kogu vastuvõtuprotsessi reaalajas internetis. Samuti on reaalajas võimalik jälgida konkursitulemusi ja saada infot selle toimumise aja ja tingimuste kohta.

Keskkonda saab sisse logida Kodanikuportaalis ID-kaardi abil või internetipankade kaudu ja eraldi registreerimine ei ole vajalik. Iga sisseloginu on sel viisil üheselt identifitseeritav ja seetõttu on süsteemi kaudu esitatavad andmed ja avaldused võrdväärsed paberil või muul moel esitatuga.

Sakus elav Gustav Adolfi Gümnaasiumi abiturient Pille Peri leiab, et võimalus digitaalse avalduse esitamise võimalus säästab kõige rohkem just nende aega, kel ei ole otseühendust kodukoha ja kõrgkooli vahel. Pille kõrgkooli esmaseks valikuks on Tartu Ülikool ning sinnasõit võtab palju aega, sest Sakust Tartu sõites tuleb teha ümberistumine Tallinnas.

Pille on selle infosüsteemiga juba tuttav, sest juba eelmisel aastal uuris ta pilootprojekti raames selle pakutavaid võimalusi. Neil, kelle soovitaval erialal on ka sisseastumiseksamid ja pingerida, on võimalus oma kohta pingereas jälgida reaalajas. "Kui mu erialal oleks sisseastumine pingerea alusel, siis kindlasti jälgiks seda," leiab neiu.

Saaremaal Kuressaares elav 11. klassi õpilane Taavi Rauniste lõpetab gümnaasiumi küll alles järgmisel aastal, kuid on varakult uurinud erinevate ülikoolide pakutavaid erialasid. Järgmisel aastal plaanib ta kandideerida mitmesse kõrgkooli nii Tartus kui ka Tallinnas.

Kuna Tartusse sõidab Saaremaalt bussiga kuus tundi ja Tallinna neli tundi, siis kuluks mitmesse kooli avalduste viimiseks rohkem kui üks päev ja muretsema peaks ka ööbimise mandril. "Selline avalduste sisseviimise võimalus hoiab oluliselt kokku ka raha," leiab Taavi. Saaremaalt Tallinna ühe otsa bussipilet maksab 150 kr ja lennuki pilet 225 kr.

Süsteemiga on liitunud 12 Eesti era- ja avalik-õiguslikku kõrgkooli ning haridus- ja teadusministeerium. SAISi loomise idee sündis 2003. a Eesti suuremate kõrgkoolide poolt, et lahendada korraga kõigi kõrgkoolide probleemid sisseastumisinfosüsteemide arendamisel.

Oluliseks eelduseks on õpilaste andmeid sisaldavad riiklikud registrid, ID-kaardi infrastruktuur ja Infosüsteemide andmevahetuskiht X-tee, mis ühendab Eesti riigi põhilisi andmebaase. SAIS saab X-tee kaudu infot tudengikandidaadi kohta, näiteks haridustaseme ja riigieksami hinnete kohta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing