Sakus tähistatakse õllekultuuri pealinna esimest aastapäeva

16. juuni 2006, 16:15

Täna täitub Sakul esimene aasta õllekultuuripealinna tiitli saamisest ning sel puhul toimuvad sel nädalavahetusel Sakus õllekultuuripäevad.

Täna Saku Pruulikojas toimuval pidulikul vastuvõtul uuendatakse aasta tagasi antud õllevannet, milles Saku valla, Tallinna linna ning Saku Õlletehase esindajad lubavad hoolitseda kultuurse õllepruukimise, sajanditepikkuste traditsioonide ning õllepruulimise kunsti hoidmise ja arendamise eest, teatasid nii vald kui õlletehas.

Ajaloolase Jüri Kuuskemaa juhatusel tehakse sissevaade Euroopa õllekultuuri ajalukku ning –traditsioonidesse, kus need on tänase päevani oluline osa rahvuskultuuridest.

Saku vallavolikogu esimehe Lemmi Oro arvates võib Sakut ja õlu pidada lahutamatuteks, isegi omamoodi sünonüümideks. 'Kuigi Saku õlletehase näol on eelkõige tegemist alkoholi pakkuva ettevõttega, väärib tunnustust, et tootjale on tähtis õllekultuur ja et keskendutakse enam heade keskmise kangusega õllede tootmisele ja pakkumisele,' väärtustas Oro valla tuntuima ettevõtte tegevust.

Tallinna linnavolikogu aseesimees Elmar Sepp nentis, et Tallinn on pealinna-au lahkesti jaganud mitmete Eesti linnadega. 'Miks ei võiks ka Eesti õllekultuuril oma pealinn olla. On igati kiiduväärne, et Saku on õlletootmise kõrval võtnud enda südameasjaks ka õllekultuuri arendamise ja me usume, et selle tegevuse positiivsed mõjud ulatuvad ka naaberlinna Tallinnasse,' tunnustas Sepp ettevõtmise positiivsust.

Saku Õlletehase juhi Janno Veskimäe sõnul on õllekultuur tükike Eesti rahvuslikust söögi- ja joogikultuurist, mille lahutamatuks osaks on pikaajalised traditsioonid ja tavad koos vastavate laulude ja mängudega.

Õllekultuuri lahutamatu osa on ka joogi õige serveerimine ja mõõdutundeline pruukimine. 'Aasta õllekultuuri pealinnana on õlle kui kvaliteetjoogi teadvustamisele palju kaasa aidanud. On hakatud aru saama, et õlu on sama elegantne jook kui vein,' ütles Veskimäe. 'Saku Õlletehas on õllekultuuri edendamise eesmärgil ühelt poolt harinud õllesõpru. Teiselt poolt suunanud turgu kvaliteetõllede suunas. Samuti oleme koolitanud pubisid ja restorane õlle õige serveerimise osas,' kommenteeris Veskimäe õllekultuuri edendamiseks tehtud tööd.

Eestimaal sai õlletootmine alguse 1820. aastal, kui Saku mõisnik, krahv Karl Friedrich von Rehbinder rajas Saku mõisa juurde õlleköögi, millest tänaseks on välja kasvanud Eesti suurim õlletootja Saku Õlletehas.

2005. aasta suvel anti Saku alevikule sajanditepikkuse traditsiooni hoidmise ja arendamise tunnustuseks Eesti õllekultuuri pealinna austav tiitel.

Sel nädalavahetusel Sakus toimuvatel pidustustel on kõigil õllekultuuri pealinna külalistel võimalus osa saada meeleolukatest ettevõtmisest eesotsas ekskursioonidega Saku õllemuuseumis, ringkäikudega õlletehases ja ekspertide juhendamisel läbiviidavate õllekoolitustega. Ettevõtmisi õllemuuseumis ja –tehases toetab meelelahutusprogramm, peetakse maha juba traditsiooniks kujunenud paadiralli aleviku keskel Vääna jõel, peomeelelu hoiab üleval Väikeste Lõõtspillide Ühing.

Pühapäev on Saku mõisale pühendatud päev. Sel päeval on pidustustest osavõtjatel võimalus giidide juhendamisel tutvuda Saku mõisaga, üles astuvad temaatilised esinejad ja peetakse mõisarahvale kohaseid võistlusi.

23. juunil, Saku valla jaanipäeval toimub Rehemetsa koduloomuuseumi õuel koduõlle pruulijate võistlus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing