Suuromanik rääkis tühjale saalile

Annika Matson 26. juuni 2006, 00:00

Tallinki töötajad olid kohale tulevate aktsionäride arvu ennustamiseks suisa kihlveokontori avanud. Võitsid need, kes kõige vähem pakkusid.

Olümpia hotelli konverentsikeskuse suurim saal mahutab 500 inimest, aga Tallinki aktsionäre oli neljapäeva ennelõunal toimunud koosolekule tulnud alla 50 ja nad kuulasid väga vaikselt, mida suuromanikel neile öelda oli. Ühtegi küsimust saalist ei tulnud.

Kokku oli Tallinkil neljapäevase seisuga 14 273 väikeomanikku.

Kõik erakorralisel koosolekul päevakorras olnud punktid kiideti heaks. Seega siis Silja Line'i ostmine, põhikirja muutmine, aktsiakapitali suurendamine ja Andres Lipstoki tagasikutsumine nõukogust. Tema asemele kedagi ei valitud, nõukogu jätkab viieliikmelisena.

Tallinki väikeaktsionär Arvo Viitamees tõdes ajakirjanikuga rääkides, et aktsia on ikka üllatavalt palju langenud ja tema oma raha kaotanud. Osa kaotustest Tallinna börsil kirjutab mees maailma väärtpaberibörside üldise languse arvele.

Tuleviku suhtes on ta siiski optimistlik. "Perspektiivi on, ikkagi Eesti suurim firma, aga see Silja Line'i ostmine on ikka riskantne äri," tunnistab ta.

Tallinki suuromaniku ja juhi Enn Pandi tegemistega oli väikeomanik rahul. "Nii lühikese ajaga sellise suure firma ikka püsti pannud, hakkaja mees peab olema," kommenteerib Viitamees. Lootus sureb ikka viimasena, võib Viitamehe kommentaaridest välja lugeda. "Loodan ikka, et kõik lõpeb veel hästi," ohkab mees lõpuks. Arutledes samas, et Tallinki suur eelis odav tööjõud kaob ju varsti ära.

Ajakirjanik juhtus pealt kuulama ka paar rida eespool istunud Tallinki nõukogu esimehe Toivo Ninnase ja tema kunagise tuttava, ligi 80aastase väikeaktsionäri Ülo vestlust: "Võlg on Tallinkil ikka päris suur," tõdeb Ülo Ninnasele silma vaadates. "Suur on jah, aga saame hakkama," julgustab Ninnas valgepäist Ülot. Hiljem selgitab Ninnas Ülole, mida tähendab mitterahalise sissemakse lisamine firma põhikirja. "See on, nagu annaksid sa oma kuldsõrmuse ära ja saaksid selle väärtuses mingit vara vastu," selgitab Ninnas väga rahulikult. Ülo noogutab, lahkudes palub veel Toivo Ninnasel abikaasale terviseid saata.

Koos abikaasa Ago Sepmaniga aktsiaid ostnud ja koosolekule tulnud Iris Sepman märkis, et on Tallinki juhtimisega rahul, aga aktsia hinna langusega muidugi mitte. "Silja Line'i ostu puhul hääletasin ma poolt," sõnab ta. Mees kõrval noogutab.

"Tallink on ikkagi Eesti suurim ettevõte ja aasta pärast loodan oma investeeringuga juba plussis olla, investeering oligi mõeldud pikaajalisena," ütleb naine. Enda sõnul ostis ta ühe Tallinki aktsia 89 krooniga.

Tundmatuks jääda soovinud Tallinki väikeaktsionärid olid firma suhtes kriitilisemad. "See Tallinki seltskond ei tunne elementaararitmeetikat. Välismaistele fondidele müüakse aktsiaid kordades odavamalt kui oma rahvale," kritiseerib vanem hällipäine härra ning kõige lonkavama aritmeetikaga meheks pakub ta just Hanschmidti.

"Temasugustel ärimeestel puudub ju igasugune eetika," siunab juba aastaid börsil tegutsenud aktsionär, kes märgib kogu oma aktsiaportfelli suuruseks 1,7 miljonit krooni. Enda sõnul elas ta 1997. aasta börsikrahhi ka väiksema kahjuga üle, kui on nüüd Tallinki aktsiaga saanud.

"Ma olen mures selle pärast, mis Tallinki aktsia hind pärast seda teeb, kui need viis miljonit uut aktsiat ka veel Silja endisele omanikule emiteeritakse," ohkab ta.

"Ma sügavalt kahtlen selle Silja Line'i ostu headuses, soomlased on ju vanad merekarud ja tunnevad laevandust läbi ja lõhki. Tundub, et nüüd oli neil vaja lihtsalt kahjumis äri eestlastele pähe määrida," kirub ta.

Ka üks teine vanem mees, pensionär, nagu ta ise lisas, palus nime mitte avaldada, kuid uuris suure huviga Tallinki materjale, mida koosolekul tutvumiseks jagati. "Näe, liiga väikeses kirjas on see tekst, kuidagi ei näe, õnneks võtsin luubi kaasa, nii on selgem," räägib ta. "Ärge minult midagi küsige, minu hääl on liiga väike, et siin üldse midagi kaasa rääkida," märgib ta.

Samas tunnustab ta ajakirjaniku tööd. "Tervitage minu poolt kindlasti Igor Rõtovit ja öelge talle edasi, et te teete seal head tööd," lisab ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:06
Otsi:

Ava täpsem otsing