Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

USA ei toeta rahvusvahelist lepet relvakaubanduse piiramiseks

Gert D. Hankewitz 28. juuni 2006, 12:17

USA ei toeta siduva rahvusvahelise leppe sõlmimist, mis hakkaks reguleerima riikidevahelisi piire ületavat relvakaubandust.

USA relvastuskontrolli aseminister Robert Joseph rääkis ÜRO egiidi all toimuval nõupidamisel, et kuigi USA ei toeta formaalseid läbirääkimisi või siduva leppe sõlmimist rahvusvahelise relvakaubanduse üle kontrolli kehtestamiseks, on nad valmis kaaluma teatud suunavate põhimõtete kehtestamist. 'Me tunnistame rõhutute õigust kaitsta ennast türanlike režiimide vastu,' teatas Joseph. Seetõttu ei poolda USA Josephi sõnade kohaselt üleüldist relvamüügi keeldu valitsusvälistele jõududele, ehkki tuleb takistada relvade jõudmist 'terroristlike rühmituste' kätte.

Samuti teatas Joseph, et USA on igasuguse algatuse vastu, mis piiraks tsiviilelanike õigust omada, kasutada või müüa tulirelvi.

Inimõigusaktivistid võtsid USA seisukohaavalduse sellegipoolest heameelega vastu, pidades seda edasiminekuks võrreldes varasema olukorraga.

'Oleks suurepärane, kui USA annaks oma toetuse sellele algatusele,' ütles väikerelvadega kauplemist kontrolliva organisatsiooni IANSA esindaja Anthea Lawson.

Relvakaubanduse vastaste aktivistide üleskutsel toimub sellel ja järgmisel nädalal ÜRO egiidi all konverents, mis peaks ümber vaatama illegaalse relvakaubanduse vastase võitluse programmi.

Inimõigusorganisatsioonid on kutsunud riike üles kirjutama alla rahvusvahelise relvakaubanduse leppele, mis kehtestaks relvamüügile piirangud vastavalt rahvusvahelisele õigusele.

Bushi administratsioon on jätkuvalt olnud relvatootjate lobigrupi NRA (National Rifle Association) tugev toetaja ja kaitseb jõuliselt Ameerika kodanike põhiseaduslikku õigust omada relvi.

USA delegatsiooni sellel konverentsil kuuluvad ka mitmed NRA aktivistid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing