Rootsi Ericssoni juht ootab üle 35aastaste töötajate lahkumist

Tõnis Arnover 30. juuni 2006, 00:00

Kevadel käivitus Ericssonis programm, mille eesmärk on suve lõpuks vabaneda tuhandest 35-50aastasest töötajast, et teha noorenduskuuri firmas, kus töötajate keskmine vanus on 38 aastat. Ericssoni juhid kutsuvad neid Michelini reklaami järgi Michelini mehikesteks, mis viitab nende laienenud keskkohale ja seega ka mugavale eluviisile.

Ericssonil on Rootsis 21 000 töötajat, 17 000 neist on jõudnud üle 35 aasta piiri. Neist tuhandele ongi siis see ettepanek järelikult mõeldud.

Kedagi ei sunnita otseselt firmast lahkuma, kuid firma peibutab ülisoodsatel tingimustel töötajaid ise seda otsust langetama. Vabatahtlikult lahkujatele lubatakse kuni 18 kuu palka ja lisaks veel 50 000 Rootsi krooni abiraha uue elu alustamiseks. Ainsaks tingimuseks on, et nad peavad olema firmas töötanud vähemalt kuus aastat. Soovijaid abistatakse ka uue töökoha muretsemisel.

"Me loodame, et 15. augustiks, kui tähtaeg täis saab, on 900-1000 inimest oma nõusoleku andnud," ütles Ericssoni personalijuht Marita Hellberg. Inimesed selle otsuse tegemisega väga ei kiirusta. Esimene nädal pärast pakkumise tegemist võttis selle vastu 160 inimest, nüüdseks on nende arv jõudnud üle paarisaja. "Kui inimesel on tahtmine teha midagi muud, kuid ta pole julgenud seda sammu astuda, siis oma pakkumisega püüame teda julgustada," lisas Hellberg.

Samal ajal jätkab Ericsson Rootsis aktiivselt noorte inimeste tööle värbamist. Kuni aastani 2008 võetakse igal aastal juurde kolmsada inimest, kes on alla kolmekümne aasta vanad. Praegu on Rootsi Ericssoni töötajatest ainult 6 protsenti alla 30aastased.

Ericssonis käib praegu järjekordne uute tippjuhikandidaatide sõelumine.

Üle maailma on välja valitud kaks tuhat väga hea haridusega inimest, kellest suve jooksul valitakse välja 20. Kandidaatidelt nõutakse topeltharidust. Üks neist peab olema majanduse või rahvusvahelise turunduse alal ning teine mõnes tehnikavaldkonnas. Lisaks peavad nad olema töötanud vähemalt neli aastat telekomisektoris. Nad peavad valdama ladusalt vähemalt kolme keelt ning olema töötanud vähemalt kahes riigis.

"Otsime uusi inimesi väljastpoolt Ericssoni. Suurem osa neist hakkab tööle Rootsis, ülejäänud Indias, Hiinas, USAs, Hispaanias ja Itaalias," ütles personalijuht Marita Hellberg.

Juhtide koolituse programmi nimi on "Excellerate" (excellent + accelerate, suurepärane ja kiirendama, ingl. k). See algab septembris ja kestab poolteist aastat. Koolitus käib eri riikides, selle läbijad saavad ülevaate Ericssoni kõigist tegevusvaldkondadest ja tutvuvad Ericssoni tähtsamate klientidega.

"Meie nõudmised on suured. Otsime maailmaklassi tasemega juhte," lisas Hellberg, kelle sõnul "Excellerate" käivitati juba 1999. aastal.

See pakkumine puudutab ainult Ericssoni töötajaid Rootsis ja ei laiene väljapoole, sh Eestile.

Põhjuseks on see, et firmas on palju muutunud, firma on väiksem kui varem ja töötajate keskmine vanus Rootsis muutus ebaproportsionaalselt kõrgeks. See samm võeti ette selleks, et tagada normaalne tööjõu liikuvus ja soodustada noorte liitumist. Rootsis oli 6% töötajatest alla 30aastased. Ericsson Eesti ASis töötab 72 töötajat ja keskmiseks vanuseks on 32. Oleme üks nooremaid töökollektiive Põhjamaade ja Balti regioonis, seetõttu ei ole meil ka selle teema ümber väga palju arutamist olnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:06
Otsi:

Ava täpsem otsing