Firmastiili loomisesse tasub investeerida

Triin Raestik 05. juuli 2006, 00:00

Bossa Teeninduse (endine Estomatic) juhatus on veendunud, et selge korporatiividentiteet on tähtis. Seetõttu otsustas firma juhatus tellida Bossa brändile stiiliraamatu, kus määratud sümboolika kasutamine mitmesugustel firmaidentiteedi kandjatel.

Bossa juhatuse esimehe Risto Eelmaa sõnul on ühtsel baasil välja töötatud nii kuumade kui ka külmade jookide identiteedilahendused. Kohvijookide puhul töötab soe ja vee puhul külm värvikooslus. Olemas on ka blanketid ja kindel kirjastiil, mida ettevõte kasutab dokumentatsioonis ja kirjavahetuses, samuti hooldusmeeskonna tööriided, firma värvides sõidukid, Bossa märgiga kohvi- ja veeautomaadid ning kodulehekülg.

Eelmaa lausus, et korporatiivimago väljatöötamine on kulukas ettevõtmine, kuid see on ühekordne väljaminek, mis ennast kindlasti ära tasub. Näiteks on ühtsed kujunduspõhjad olemas kõikideks reklaammaterjalideks ja stiiliraamatu lahendusi kasutatakse ka vast avatud Leedu esinduses.

Nagu selgus Emori spontaanse tuntuse uuringust, on investeeringu tulemusi näha juba poole aastaga. Kuigi Bossa bränd oli uuringu tegemise ajal kasutusel olnud vaid kuus kuud, tunti seda juba oluliselt rohkem kui kaubamärki Estomatic, mis oli turuliider tervelt seitsme aasta vältel.

Reklaamiagentuuri Indigo Bates tegevjuht J. Margus Klaar ütles, et ühtse ja väljapeetud firmastiili vajadus sõltub ettevõtte suhtlusringist. Üksik juuksur, kes peab salongi, ei vaja Klaari sõnul kallist firmagraafikat. Piisab ilusasti kirjutatud uksesildist, sest tegemist on kindlast kohast ja konkreetselt inimeselt ostetud teenusega.

Firmastiili vajadus tekib Klaari kinnitusel siis, kui sama juuksur tahab avada veel salonge. Kuna eeldatavalt läheb äril hästi ning teatud ringkonnas on nad tuntud, siis tuntuse kapitaliseerimiseks on tähtis, et salongid oleks sarnase välimuse ja sisseseadega. Siis teab klient, et ka uues kohas pakutakse sama kvaliteeti.

Klaar sõnas, et firmat, nagu ka inimest, hinnatakse alguses välimuse järgi. "Firmastiili eesmärk on jätta klientidele usaldusväärne maine, et inimene tänavalt julgeks pakutavaga lähemalt tutvuda. Ka annab ühtne firmastiil äratundmisvõimaluse - mida rohkem firma logo ja graafikat nähakse, seda tuttavam ja usaldusväärsem firma on," ütles Klaar

Klaari sõnul on võimatu vastata, kui palju võiks logo väljatöötamine ettevõttele maksma minna. "Onupoeg, kes kujundada oskab, võib teha laheda logo kahe õlle eest. Täiuslik firmastiil aga, alates logost ja lõpetades sellega, kuidas logo erinevates olukordades kasutada, maksab alates 50 000 kroonist," ütles ta.

Sarnaselt Eelmaa ja Klaariga oli ka reklaamiagentuuri Ecwador tegevjuht Heily Aavik arvamusel, et iga ettevõte peaks leidma vahendid, et töötada välja ühtne turunduskontseptsioon, see korralikult läbi analüüsida ja võtta edaspidiseks teenäitajaks.

Suurettevõtetel on enamasti turunduskontseptsioon olemas. Kuid ka väike- ning keskmise suurusega firmad peaksid koostama oma ettevõtte stiiliraamatu, kus kinnitatud firma logo, selle värvid, infokandjate ning reklaamide kujundusnäidised, kodulehe kujunduspõhimõtted ja muu oluline.

Ka Aavik kinnitas, et identiteedi loomine on kulukas ja selle vilju saab noppida alles aastate pärast, kuid samas aitab ühtse identiteedi olemasolu turunduskulusid optimeerida.

Firma näo kujundamisel on olulisim positiivse emotsiooni loomine ja seda väga pikaks ajaks. Logo ja firmagraafika muutmine ei olegi nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Seetõttu on tark teha kohe väga korralik firmastiil, mida võiks kasutada lausa aastasadu.

Näiteks Coca-Cola logo on kasutusel 1886. aastast. Kui Coca turundusinimesed tõid 1986. aastal firma 100. sünnipäevaks turule New Coke'i, lõppes see poole aasta pärast müügikatastroofiga.

Klientidele ei meeldi ei nimede ega logode muutmised, eriti nende firmade puhul, mis on kujunenud ikoonideks. Inimesele pannakse ju ka reeglina nimi üks kord, ja seepärast tuleb seda teha väga läbimõeldult ja targalt. Sama lugu on firma, partei või mis tahes muu organisatsiooniga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:07
Otsi:

Ava täpsem otsing