Euroopa Komisjon nõuab Sonda vallalt 8 miljonit projektiraha tagasi

05. juuli 2006, 11:03

Samuti tuleb vallal tagasi maksta Keskkonnainvesteeringute Keskuselt võetud laen, mis on ligi 4 miljonit krooni.

Tänase seisuga ei ole vald 11,7 miljoni krooni tagasimaksmist alustanud, teatas Riigikontrolli kommunikatsiooniteenistus.

Projekti ebaõnnestumine on viinud olukorrani, kus abiprojektiga võetud kohustused - 11,7 miljonit krooni - moodustavad enamiku Sonda valla aastaeelarvest, mistõttu on ebatõenäoline, et vald on võimeline ise raha tagasi maksma. Vallas on pisut üle tuhande elaniku.

Projektiraha kasutamise uurimist on alustanud Ida Politseiprefektuur.

Riigikontroll loodab, et valitsus töötab kiiresti välja efektiivse lahenduse, kuidas ära hoida kohalike omavalitsuste makseraskustesse sattumist, nagu on juhtunud Ida-Virumaal Sonda vallaga, kuidas toimida omavalitsustega, kes on finantsraskustes, ning kuidas peaks üldse toimima järelevalve omavalitsuse finantsolukorra üle.

Omavalitsuse maksjõulisuse probleemidega tegelemise vajadusele viitab äsja parlamendile saadetud Riigikontrolli audit, mis käsitleb Euroopa Liidu finantseeritud keskkonnaprojekti HASCO Sonda vallas Ida-Virumaal.

HASCO projekti eesmärgiks oli uudset tehnoloogiat kasutades segada põlevkivituhka (poolkoksi) ja põllumajanduslikku läga ning seeläbi vähendada nende keskkonnaohtlikku mõju, rekultiveerida Ida-Virumaal mahajäetud kaevanduse karjäärid hübriidpuude istutamisega ning kasutada hiljem laialdasemalt katseprojektist saadud oskusteavet. Projekti plaani järgi oli projekti kogumaksumuseks 55,5 miljonit krooni, millest 19,9 miljonit pidi andma Euroopa Komisjon ning 35,7 miljonit pidi tulema omafinantseeringuna abisaajalt ja partneritelt.

Euroopa Komisjoni heakskiidetud projekti kohaselt oli projekti kestuseks 35 kuud ehk 01.02.2002-31.12.2004, abisaajaks Sonda vald ja projekti partneriteks kaheksa ettevõtet. Üks partneritest, Soome päritolu ettevõte, kes oli projekti kohaselt suurim komisjoni finantseeringu saaja, tõmbus 2003. aasta suvel projektist tagasi. Põhjusena tõi partner, et arvestades viimase kuue kuu sündmusi, peavad nad võimatuks jätkata koostööd abisaajaga ning lisasid, et omades kogemusi mitmes taolises projektis, ei saa nad aktsepteerida tegevusi, mida projekti nime all tehakse.

Projekti elluviimise alustamiseks laekus Euroopa Komisjonilt 505 994 eurot (7,9 miljonit krooni), mis jäi ühtlasi ka ainsaks komisjoni makseks vallale. Lisaks sellele summale taotles Sonda vald Keskkonnainvesteeringute Keskuselt 3,8 miljonit krooni laenu sildfinantseerimiseks (valla omafinantseeringu lühiajaliseks katmiseks). Keskkonnainvesteeringute Keskus rahuldas valla taotluse.

Projekti teostamise ajal olid Sonda vallas järgmised vallavanemad: Peedu Erm kuni 18. detsembrini 2002, Ivo Teder 18. detsembrist 2002 kuni 30. augustini 2004 ja Andrea Eiche alates 30. augustist 2004.

Euroopa Komisjon lõpetas HASCO projekti 23. veebruaril 2005 põhjusel, et valla esitatud aruanded ega komisjoni esindajate visiit 2004. aasta novembris pole võimaldanud hinnata, milliste tulemusteni on projekti elluviimisel jõutud. Euroopa Komisjon esitas rohkem kui aasta tagasi raha tagasimaksmise nõude ja seni, kuni raha pole tagasi makstud, arvestatakse summalt intressi 5,5% aastas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing