PM: Kultuuritööstusel on lootust riigi rahasüstile

06. juuli 2006, 08:28

Kultuuriministeerium koostab loomevaldkonna ettevõtete toetamise tegevuskava, mis peab andma tõuke Eesti kultuuritööstuse arengule ja ekspordile.

Toetusmeetmetena tulevad kultuuriministeeriumi kantsleri Siim Suklese sõnul kõne alla loovinimeste koolitamine ettevõtluse alal, kultuuriinkubaatorid, mitmesugused otsesed ja kaudsed toetused, kirjutab Postimees.

«Tahame sügiseks kokku panna konkreetse programmdokumendi, kus on ära näidatud, kes ja mida peaks loomemajanduse vallas ära tegema,» rääkis Sukles. «See pole mingi mull, aastateks 2007–2013 on meile Euroopa Liidu struktuurifondidest selleks ette nähtud 100 miljonit krooni.»

Konjunktuuriinstituudi uuringust selgus, et intellektuaalse omandi loomisega tegeleb Eestis umbes 2300 ettevõtet kokku üle 20 000 töötajaga.

Loomemajanduse ettevõtete käive oli 2003. aasta seisuga ligi 9,5 miljardit krooni, mis moodustas 3 protsenti Eesti ettevõtluse kogukäibest.

Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul oli uuringu eesmärgiks välja selgitada, kui palju kultuurivaldkonnas üldse raha liigub ja kas valdkonna ettevõtted on kasumis või kahjumis.

«Kohati on aruandlus ikka väga puudulik. Kõige hullem on muusikaala, kus on ülevaade ainult riikliku Eesti Kontserdi tegevusest. Aga näiteks see, kui palju teenitakse Eestis heliplaatide müügist, on hoolikalt varjatud ärisaladus,» ütles Josing.

«Eesti häda on see, et meie rahvuskultuur ei müü nii hästi kui inglis- või prantsuskeelses maailmas toodetav, ometi on meil mitmel alal suur kasutamata ekspordipotentsiaal,» rääkis ta.

Josingu sõnul peaks Eesti ettevõtja maailmas läbilöömiseks olema loovam ning loomeinimene võiks teada ja arvestada ka ärimaailma mängureegleid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing