MM pingutab telepildi nimel

Koit Brinkmann 07. juuli 2006, 00:00

Kuigi staadionid on suured, on mängude kohapeal jälgijate arv ikkagi väga väike, võrrelduna televiisorivaatajatega. Iga pealtvaataja kohta staadionil tuleb 15 000 mängu jälgijat televiisorite ees.

MMil pildi ülekandmise eest hoolitsev firma Host Broadcasting Service (HBS) on arvestanud, et finaalturniiri 64 mängu jälgib kokku 32 miljardit televaatajat. Pildi salvestamise ning edastamise tagamiseks on HBS rakendanud 30 riigis ligi 2000 töötajat.

Igal staadionil on mängu üles võtmas 26 kaamerat, sama palju on heli püüdmiseks üles seatud ka mikrofone. Kuus kaamerat edastavad pilti ekstra-aegluubis.

Rohkem kui 200 prožektorit tagavad staadioni sellise valgustatuse, et mängijatest ei jää väljakule varjusid. Iga staadioni juures on kuus ülekandemasinat, neist ühes istuv ülekanderežissöör valibki kõikide kaamerate edastatud piltide hulgast välja selle lõpliku, mida me kodus televiisorist näeme. Esmakordselt võetakse kõik mängud üles digitaalses HDTV-formaadis ning 16:9 pildiformaadis.

Kõik kaheteistkümnel staadionil asuvad meediakeskused on ühendatud kahe optilise kaabliga International Broadcasting Centeri (IBC) kontrollkeskusega Münchenis. Ühe liini katkemise korral lülitatakse ühendus teisele üle. Võimalus on ka satelliidi abil pilti edastada, aga sel juhul on kvaliteet juba kehvem.

Pea 235 miljonit krooni maksma läinud IBC kontrollikeskus asub 30 000 ruutmeetri suurusel pinnal ühes Müncheni idaosas asuvas hoones.

Telepildi ülesvõtmine, töötlemine ning edastamine ei ole odav lõbu - kõik sel MMil kasutatavad seadmed maksavad kokku üle 3,1 miljardi krooni.

Telejaamad maksid teleülekande õiguste eest FIFA-le 15,6 miljardit krooni. FIFA andis telejaamadele 63 000 pääset mängudele.

Ka mõned raadiojaamad on saanud FIFA-lt litsensi mängudelt otseülekannete tegemiseks. 30 miljonit inimest arvatakse olevat neid, kes jalgpallilahingutele raadio vahendusel kaasa elavad.

Arvatavasti on Saksamaa noorel meeskonnal laupäeva õhtul kodupubliku ees mängimiseks rohkem lusti, Portugali staare pärsib motivatsioonipuudus - kolmas koht pole see, mille järele tuldi. Kuid pingevabas õhkkonnas võib välja tulla väga nauditav mäng.

Finaalmängu stsenaarium kipub olema jälle selline, et mängu võidab see, kes lööb esimesena värava. Eduseisu hoidmisega kummalgi meeskonnal probleeme ei tohiks olla. Mis võiks Zinedine Zidane'i jaoks olla parem, kui lahkuda koondisest maailmameistrina? Sedasama soovib ka Francesco Totti, kes kuuldavasti tegevat samuti koondise eest viimast mängu.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing