Seadmete tarneriskide eest saab kaitsta ka liisingu abil

Andres Kitter 10. juuli 2006, 00:00

Seadmete ostmisel müüjaga ja tarnega seonduvate riskide maandamiseks on võimalik kasutada nii kommertspankade kui ka kindlustusfirmade tooteid.

Ida-Virumaal tegutsenud puiduettevõte otsustas soetada endale tootevaliku suurendamise eesmärgil uue höövelpingi. Uue seadme valikprotsess oli pikk ja keeruline, ettevõtte tegevjuht ja tootmisdirektor kulutasid mitmeid nädalaid välismaiseid tootjaid külastades, seda enam, et väga oluliseks kriteeriumiks oli hind. Sobiv lahendus leiti lõpuks Bulgaariast.

Müüjapoolsed tingimused tundusid küll liialt karmid, kuid kaubaks läks siiski. Liiatigi oli ettevõttel plaanis seade liisida, mistõttu 100% ettemaks ei tundunud probleem. Mõned kuud pärast lepingute allkirjastamist, just enne peagi saabuvat tarnepäeva, saabus Bulgaariast kiri, mis teatas tootjafirma pankrotist.

Seadme tarnet ei toimunud ja ettevõte pidi liisingufirmale hüvitama kogu tootjafirmale tehtud ettemaksu.

2002. aastal sõlmis klient SEB Ühisliisinguga liisingulepingu metallitöötlemisseadmete finantseerimiseks, tehnoloogia oli toona Eestis ja ka Euroopas unikaalne. Kogu tehing tundus sujuvat väga hästi ning nii klient ja müüja kui ka SEB tundsid heast koostööst rõõmu. Ka seadmete tarne Eestisse sujus tõrgeteta. Paraku on keeruliste seadmete seadistamine nüüdseks kestnud juba 4 aastat ja pole tänaseni lõppenud. Müüja - endine soliidne ja suur ettevõte - on tänaseks pankrotistunud. Müüjale on küll senini maksmata 10% seadme hinnast, kuid paraku ei korva see mittetöötava seadme tõttu tekkinud kahjusid.

Kahjuks ei ole sellised elulised näited Eestis väga haruldased ning suure tehinguga seotud riske ei tähtsustata tihti piisavalt.

Müüja ja ostetava kauba tarnega kaasnevaid riske tuleb endale teadvustada enne tehingut.

Mis tahes keerukamate tootmisseadmete ostul tuleb meeles pidada, et ostutehingu õnnestumise kriteeriumiks ei ole tegelikult soodne hinnakokkulepe, vaid õigel ajal õiges kohas ja õigel viisil toodangut andvad seadmed.

Seepärast on väga oluline mõelda enda jaoks läbi kõik potentsiaalsed riskid, mis võivad olla seotud tellitud seadme valmistamise, selle koostekvaliteedi, vajalike tüübi- või vastavussertifikaatide (näiteks keskkonnaalased vms) olemasolu, õigeaegse ja vigastusteta transpordi, tootmiskohas paigaldamise ning lõpliku seadistamisega.

Kuigi kogemused õpetavad ning praktika paraneb pidevalt, on Eesti ettevõtjad siiski liiga sageli valmis sügavamalt kaalumata võtma enda kanda kõik müüjaga seonduvad riskid.

Senini on väga levinud olukord, kus ostja tasub müüjale 100% ettemaksu, jättes ennast sisuliselt igasuguse kaitseta müüjaga tekkida võivate probleemide eest. Kui ostulepingusse on sisse kirjutatud vähemalt mingid sanktsioonid, on lepingujärgsete kohustuste mittetäitmise korral küll võimalik minna kohtusse, kuid see on reeglina kallim kui lepingu läbirääkimiste faasis müüjaga seonduvate riskide maandamine ja sobilike instrumentide kasutamine.

Kõik eelpool öeldu kehtib nii seadmeid otse ostes kui ka siis, kui seadmete ostuks kasutatakse liisingfinantseerimist. Viimasel juhul muutub seadmete tarne kogu liisinguprotsessi kriitiliseks osaks. Iga liisingulepinguga käib lahutamatult kaasas ka ostu-müügileping, kus liisingufirma astub tänu sõlmitud liisingulepingule juriidiliselt ostja rolli.

Koostöös liisingufirma ja pangaga on võimalik ennast riskide eest kaitsta. Liisingufirma kaasamisega ostuprotsessi tekib liisingufirma näol lisaks ettevõtjale endale veel teinegi professionaalne osapool. Liisingufirma kliendihaldur ja juristid aitavad kliendil tehingu riske hinnata ning teevad ka ettepanekuid sobivate tarnetingimuste ja lisagarantiide rakendamiseks.

Liisingu puuduseks on vara kuulumine liisingfirmale, st täiendavate kohustuste võtmine ja vara haldamine on tülikam.

Liisingu eeliseks ettevõttele on pangapoolse analüüsi keskendumine vara väärtusele ja likviidsusele ning vähem rahavoogudele.

Liisingu plussiks on madalam omafinantseeringu määr (teinekord isegi 0%), samuti madalam muude kulude määr. Laenu tagatislepingute vormistamisega kaasnevad täiendavalt notaritasud, riigilõivud jms.

Seadme ostmisel-tarnimisel välismaalt peaks silmas pidama järgmisi võimalikke riske:

Transpordi tellimisel peaks valima usaldusväärse partneri, kellel on ka vajalik transpordikindlustus. Veolepingust tulenevalt vastutab transpordifirma seadme eest alates hetkest, mil kauba saatja annab seadme üle vedajale, kuni seadme üleandmiseni saajale.

Soovitame sõlmida ka veosekindlustuse, mis katab kõik transpordiga seonduvad riskid ja annab täieliku kaitse.

Kui seade on jõudnud tellijani, on seadme monteerimise alustamisel vajalik montaažitööde koguriskikindlustus. See katab kõik ootamatud ja äkilised kahjujuhtumid, mis võivad ilmneda seadme monteerimisel, töömaasisesel transpordil või testimisel.

Lisaks võib kindlustada seadme lepingus sätestatust hilisema töölerakendamise ja sellest seadme omanikule tuleneva finantskahju vastu.

Montaažijärgselt soovitame sõlmida vara- ja masinarikkekindlustuse, mis kaitsevad seadet näiteks tulekahju, veekahju, tormikahju, murdvarguse ja vandalismi korral. Masinarikkekindlustus katab seadme ootamatud ja äkilised sisemised rikked või kõik ootamatud ja äkilised riskid.

On väga tähtis, et kõik võimalikud seadme ostmisega kaasnevad riskid oleksid maandatud kas kindlustuslepingute või konsultatsioonide kaudu. Seda on kõige lihtsam korraldada professionaalse kindlustusmaakleri abiga.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:07
Otsi:

Ava täpsem otsing