Tallinna halduskohtu kiirus kasvas kolmandiku võrra

20. juuli 2006, 16:13

Justiitsministeeriumi teatel kasvas aasta esimeses pooles kolmandiku võrra otsuste langetamise kiirus Tallinna halduskohtus, kohtumaju ummistavad aga tsiviilasjad.

Ministeeriumi kohtuhaldustalituse juhataja Timo Ligi sõnul on heameel tõdeda, et lisaks esimese astme kohtusse jõudnud hagide arvu kasvule suureneb ka lahendatud asjade arv. 'Käesoleva aasta esimesel poolaastal lahendati ca 18 000 hagi, mis on ligi 5500 hagi rohkem kui eelnenud aastal,' ütles Ligi.

Timo Ligi sõnade kohaselt teeb erilist heameelt haldusasjade menetluse kiiruse kasv. 'Kui eelmisel aastal lahendati haldusasju keskmiselt 200 päevaga, siis selle aasta esimesel poolaastal on see aeg 144 päeva,' ütles Ligi. 'Tallinna Halduskohtus on keskmine lahendamiskiirus tõusnud tervelt kolmandiku võrra - 300 päevalt 200 päevale.'

Lühenenud on ka ringkonnakohtutes lahendatavate haldusasjade lahendamisaeg - Tallinna ringkonnakohtus lahendatakse haldusasju keskmiselt 250 päevaga senise 300 päeva asemel, Tartu ringkonnakohtus aga koguni 73 päevaga senise 100 päeva asemel.

Ligi möönis, et kuigi üldmenetluses lahendatavate tsiviilasjade kesmine lahendamiskiirus on veidi langenud, siis kuni 100 000 krooniste nõuete kiiremaks menetlemiseks loodud maksekäsumenetluses lahendatakse avaldusi keskmiselt 1,5 kuuga.

Halduskohtute menetluskiiruse statistiliselt arvutatavat keskmist mõjutavad enim juba aastaid kohtute menetluses püsivad asjad, eriti just omandireformiasjad, mille menetlus on peatatud seoses Riigikohtu poolt 2002. aastal põhiseadusevastaseks tunnistatud omandireformi aluste seaduse sättega.

'Kuigi levinud on arusaam, et Eesti kohtuveskid jahvatavad aeglaselt, tõendab möödunud poolaastal maksekäsu kiirmenetlus tsiviilasjade lahendamisel ning haldusasjade lahendamiskiiruse kasv vastupidist,' ütles Ligi. 'Võrdluseks Eesti keskmiselt 5-6 kuu pikkusele tsiviil- ja haldusasjade lahendamiskiirusele võib tuua Soome, kus keskmiseks on 7-8 kuud, Saksamaa 6 kuud ning Itaalia, kus keskmine on üks aasta.'

Justiitsministeeriumis plaanib edaspidi tõsisemalt tegelda kohtute vaheliste koormuste ning menetluskiiruse erinevuste ühtlustamisega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing