Börsikommentaar: inflatsioon pole meil tegelikult sugugi kõrge

21. juuli 2006, 10:07

Eesti tarbijahinnaindeksi tõus on liiga kiire eurole üleminekuks, kuid muidu täiesti tavapärasel tasemel.

Statistikaameti andmetest selgub 1999. aastast on aastane tarbijahinna indeksi muutus kõikunud 1,3 ja 5,8 protsendi vahemikus. Väikeseks meeldetuletuseks – 1992. aastal oli Eestis inflatsiooniks 1076 protsenti ja 1993 aastal inflatsioonitempo järsust kukkumisest tingitud šokk. 1993. aastal kasvasid tarbijahinnad kõigest 89,8 protsenti. 1997. aasta oli viimane aasta, mil inflatsioon oli üle kümne protsendi (11,2 protsenti).

Seniks, kuni välismaised reitinguagentuurid ei tule Eesti riigireitingu kallale ja kohalike pankade omanikud jätkavad siinse laenubuumi finantseerimist, pole meil midagi hullu ka börsile ning kinnisvaraturule näha. Viimasele on võimalikuks ohuks see, et elanikud ei suuda enam ülikõrgele tõusnud kinnisvara osta – sissetulekut napib suurte laenude saamiseks. Börsile on ohuks võimalik Kesk-ja Ida-Euroopasse (või laiemalt arenevatele turgudele) tulnud investeeringutest raha väljavõtmine.

Majandus kasvab jõudsalt, sissetulekud samuti. Tööjõu vabam liikumine hoiab ettevõtted palgatõusu surve all. See võib hakata pikemas perspektiivis lööma ettevõtete kasumlikkust, kui ei suudeta efektiivsemalt majandada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing