EPL: Roheline energia toob kaasa elektrihinna tõusu

24. juuli 2006, 07:42

Kuna Eesti Energia hakkab elektri ja soojuse koostootmisjaamadele ning taastuvelektri tootjate toetust maksma, on oodata elektrihinna tõusu.

See põhimõte on kirjas peagi valitsusse jõudvas elektrituruseaduse muutmise eelnõus, mille eesmärk on soodustada taastuvatest allikatest elektri tootmist Eestis ning täita riigi võetud kohustus tõsta nn rohelise elektri osakaalu 2010. aastaks praeguselt 1,5 protsendilt 5,1 protsendile, kirjutab Eesti Päevaleht.

Et rohelise elektri osakaal kasvaks, hakkab Eesti Energia koostootmisjaamadele toetust maksma. Selle kulu aga maksavad kinni elektritarbijad. Nii tõuseb elektri hind eeldatavasti enne 2010. aastat kolme protsendi võrra.

Majandusministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Einari Kiseli kinnitusel ei leia hinnatõus aset enne 2008. aastat. 2015. aastaks peab rohelise elektri osakaal Eestis tõusma aga vähemalt kaheksa protsendi peale, mis võib kaasa tuua elektrihinna täiendava tõusu.

Eriliseks rahuloluks on seadusemuudatuste tulemusel põhjust neil, kes kavandavad sooja ja elektri koostootmist taastuvatest allikatest – puidust ja biojäätmetest.

Hetkel on tõsiseltvõetavaim plaan puidust elektrit tootma hakata Eesti Energia nõukogu esimehe Urmas Sõõrumaa äial Priit Maranil, kes kavandab Tallinna külje alla Väosse puidu ja turbaga töötavat 24megavatise võimsusega soojuselektrijaama. Projektiga tegeleva firma Digismart juhatuse liige Andres Taukar ütles, et seadusemuudatustest saab projekt uue impulsi ning ilma selleta oleks asi ilmvõimatu.

Sõõrumaa ei ole äriliselt Väo projektiga seotud, ent on varem lubanud isegi elektritootmisse panustada, avades mõne jõujaama. 'Miks mitte investeerida ka energeetikavaldkonda?' küsis ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing