PM: Pealinn valgub lähivaldadesse

07. august 2006, 07:55

Pealinna ümbruse uusasumitesse kolivad keskmisest jõukamad inimesed, kes pendeldavad iga päev Tallinnas asuva töökoha vahel.

Põllule kerkinud elurajoonides pole aga koole, kauplusi ja ühistransporti ning autota elanikud jäävad isolatsiooni, kirjutab Postimees.

Tartu Ülikooli geograafiainstituudi uuringust selgus, et Tallinna mõjuala ehk Harju- ja Raplamaa uusasumites elavad majanduslikult edukad keskealised inimesed. Nad on Tallinna kesklinnaga töökoha, kooli ja teeninduse kaudu tihedalt seotud ning sõidavad päevas maha 40–60 kilomeetrit.

Tallinna uusasumi elaniku ökoloogilise jalajälje suurus on 1,9 tinghektarit aastas, mis on ühes suurusjärgus berliinlase jalajäljega ja poole väiksem kui Ameerika eeslinlasel.

Ökoloogiline jalajälg mõõdab toidu, toodete ja energia tarbimist ning kujutab endast nende vajaduste rahuldamiseks kasutatava territooriumi suurust. Riigi elanike ökoloogiline jalajälg ei tohiks olla suurem selle riigi pindalast.

Uuringust nähtub, et 90 protsenti sõitudest tehakse autoga, mis suurendab oluliselt ökoloogilist jalajälge. Geograafiainstituudi vanemteadur Rein Ahas leidis uuringut kommenteerides, et autota inimesed on sellises elukohas ka sotsiaalses mõttes isolatsioonis.

'Nad ei pääse liikuma, nad ei saa olla võrdsed ühiskonnaliikmed. Bussid käivad seal kehvasti või üldse mitte ja nii ongi elanikust saanud autosõltlane,' lisas Ahas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing