Bluusisõbrad kogunevad Haapsallu

Mari Hiiemäe 11. august 2006, 00:00

Esinejaid on oodata USAst, Suurbritanniast, Ungarist, Soomest ja Lätist. Loomulikult on kohal Eesti bluusmuusikute esindus.

Augustibluus toimub regulaarse muusikasündmusena juba 1993. aastast alates ning on selle aja jooksul kasvanud Eesti oluliseks ja omanäoliseks muusikaürituseks. Sumedad augustiõhtud, vanade linnusemüüride salapära ning igatsev bluus loovad koosmõjuna ainulaadse atmosfääri, mida ikka ja taas Haapsallu otsima tullakse.

"Augustibluus on kvaliteetüritus, mis keskendub ainult bluusmuusikale," selgitab festivali peakorraldaja Roman Sultangirejev. "Esinevad eranditult bluusibändid ning mingeid teise stiili meelelahutajaid kutsutud pole".

Korraldajatel on põhjust rahul olla: 2006. aasta esinejate hulgas on mitmeid nimekaid bluusiartiste ning esinejate üldine tase on kõrgem kui eelmistel aastatel. Sultangirejevi arvates on selle aasta kontsertprogramm üldse kõige tugevam, mis siiani Augustibluusil olnud.

Suurimaks magnetiks nimetab Sultangirejev USA päritolu mustanahalist Eugene "Hideway" Bridges'it, kes mängib seekord koos Läti rock'n'roll'i-bändiga Keksi. Eugene on hingelt tõsine bluusiarmastaja, kes oma bluuskitarristist isa kõrval juba viieaastaselt kontsertidel kaasa mängis. Ta on sooloartist, kes müüb plaate pigem enda nime all kui mingi bändiga seotuna. Tema nimi on maailmas tuntud ning kirjutatakse suuremate tähtedega kui saatebändi oma, milline see ka poleks.

Eugene'i enda bänd kannab nime The Eugene Hideaway Bridges Band. Eugene naudib rändmuusiku eluviisi ning nagu õigele bluusmuusikule kohane, loeb oma koduks paika, kus järgmine esinemine plaanis, olgu see siis Euroopas, Ameerikas või Austraalias.

Festivalil pakub muretut maanteebluusi Son Henry Inglismaalt, deltabluusi vitaalsust ja emotsionaalsust Soomes kasvanud ameeriklane Alaska Gavin Kalan. Soomlase Big Bad Bears laveerib kusagil rütmibluusi, souli ja svingi vahepeal. Eesti esinejatest on kohal tuntuim Eesti bluusiansambel Compromise Blue Emil Rutikuga eesotsas, kelle kanda on ka õhtujuhi ülesanne. Lisaks esinevad Bullfrog Brown, Perpetum Mobile ja Freddy T. & Band.

Augustibluusi eesmärk on olla ühtaegu nii meelelahutuslik kui ka hariv. Bluusimaailma paremaks avamiseks korraldatakse festivali raames tasuta filmiprogramm, mis tutvustab legendaarseid bluusmuusikuid. Filmiprogramm algab juba reedel ning kestab läbi terve laupäeva. Vaadata saab kümmekonda ingliskeelset filmi, mis Roman Sultangirejevi sõnul on huvitavad ning väga sügavasisulised.

Kontserdipaiku on kolm: Haapsalu Kultuurikeskus, raudteejaam ja Piiskopilinnus.

Roman Sultangirejev arvab, et Augustibluusi kõige huvitavamad projektid tekivad festivali klubi nime all väljareklaamitud jamsession'ide käigus, kus hakkavad koos musitseerima inimesed, kes seda varem koos teinud pole ning tekivad kordumatud kooslused kohalviibivatest muusikutest.

Augustibluus on ainus omalaadne festival Eestis. Kuigi bluusi mängitakse-kuulatakse Eestis suhteliselt palju, ei ole kellelgi peale Augustibluusi korraldajate õnnestunud sarnast regulaarselt toimuvat bluusifestivali luua. Ilmselt pole neid rohkem vajagi. On ju bluus ikkagi pisut elitaarsem ja kuulajalt enam kaasatundmist nõudev, kui valdav osa muusikastiile ja väike defitsiit tuleb ainult kasuks.

Müstilised Haapsalu lossivaremed, lummav bluus, augustiöö ja sõbralikud inimesed - sellist positiivset meelelahutust võib vabalt harivakski nimetada.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:41
Otsi:

Ava täpsem otsing